Dolár v roku 2021 skolabuje, tvrdí ekonóm z Yale – A nie je sám!

2

Stephen Roach z univerzity Yale sa pridal k rastúcej skupine ekonómov ktorí predikujú kolaps amerického doláru v priebehu budúceho roka.

Svetové rezervná mena americký dolár sa bezhlavo rúti do potenciálne nebezpečnej situácie. Podľa senior ekonóma univerzity v Yale Stephena Roacha je veľmi pravdepodobné, že v roku 2021 sa zopakuje situácia z poslednej jari a zažijeme tak dvojitú recesiu – krízu, ktorá sa v krátkom čase zopakuje dvakrát po sebe. Ak by sa vyplnil tento scenár, hodnota doláru významne poklesne a môže prísť o status svetovej rezervnej meny.

3 dôvody, prečo začína druhá vlna výpredajov na akciových trhoch

Stephen Roach predikuje významný pokles hodnoty doláru v najbližších rokoch

Roach o niečom podobnom hovoril už v júni, kedy predikoval prepad hodnoty doláru o 35%. Indície, ktoré naznačujú že sa blíži kolaps, súčasný deficit a úspory občanov USA sú teraz podľa neho podstatne horšie. Jeho varovania sú dnes aktuálnejšie, než kedykoľvek predtým. Kurz doláru voči desiatim najväčším menám v tomto roku významne poklesol. V septembri sme síce zaznamenali menšie posilnenie, no je otázne, ako dlho to vydrží.

Podľa Stephena Roacha je situácia omnoho horšia, než pôvodne očakával.

“Naše dáta ukazujú, že odliv peňazí z klasických a sporiacich účtov občanov a firiem v USA je podstatne dramatickejší, než sme očakávali. Deficit účtov v USA v druhom kvartáli nabral rekordnú rýchlosť. Miera úspor občanov, firiem a vládneho sektora zaznamenala historický prepad.”

U.S.-dollar-current-account-deficit

Ak platia “zákony” ekonomiky, hromadný krach v USA je iba otázkou času.

“Spojeným Štátom chýbajú úspory, no chcú rásť. Rastom deficitu bežných účtov si požičiavajú prebytočné úspory, a to hodnotu meny tlačí dole.”

Dolár nie je imúnny voči časom overeným vzorcom správania ekonomiky. Každá akcia má viac menej rovnakú reakciu. A reakciou na to, čo sa v USA deje posledné roky, bude významný prepad doláru.

Miera úspor v USA
Miera úspor v USA

K téme: Joe Biden ohlásil, že USA zadlží o ďalších 1900 miliárd! Viete prečo je to skvelá správa pre kryptomeny?

Prepad doláru už začal

Roachove tvrdenia však neopisujú nejakú ďalekú budúcnosť. To o čom hovorí sa už deje. Závery jeho výskumu môžeme sledovať v priamom prenose. US dollar index vyjadruje silu tejto meny. V marci sa nachádzal na 102,2 $, aktuálne je na 94,6 $. A to posledných päť týždňov začal stúpať.

U.S. dollar index
U.S. dollar index

Citeľný je aj prepad voči menám G10. A s najväčšou pravdepodobnosťou bude pokračovať.

U.S.-dollar-weakening-chart

Pokiaľ sa ekonomická situácia v USA nezlepší a v roku 2021 sa dočkáme druhého kola prepadov akcií, kríza v tejto krajine bude pokračovať ešte veľmi dlho a hodnota svetovej rezervnej meny klesne hlboko pod historické minimum.

Samozrejme, v USA je mnoho šikovných ekonómov a bankárov, ktorí spravia všetko pre to, aby krízu odvrátili alebo aspoň odsunuli a zachránili tak status amerického dolára. Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako Fed zareaguje na prebiehajúcu krízu a či sa nakoniec dočkáme nejakého apokalyptického scenára.

Zaujíma vás, ako sú na tom akcie? Prečítajte si našu analýzu S&P 500 a NASDAQ Composite:

Analýza Nasdaq a S&P 500 – Červený september pokračuje

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
2 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Zdeno

Nechápem tie odhady, na bitcoin dne 40000, v auguste 115 000, neskôr 400 tisíc. Vnútorná hodnota bitcoin je žiadna, stabilita žiadna, platenie v obchodoch mizerne. Na základe čoho sa očakáva, že bude hodnota 400 tisíc. Chcem vidieť kto kúpi bitcoin nad 100 tisíc a možno o rok bude mať zo 100 tisíc, nulu. Držím palce nech rastie, ale pozor. Tulipány tiež rástli. Bitcoin je len. ” program” CTRL +C a CTRL + V a mame bitcoin 2. Príliš jednoduché na to aby to bolo stabilné.

Šíma

Říkáte, že chcete vidět, kdo bude kupovat BTC nad 100k USD. Když čtu Váš komentář, tak mi začíná být jasné, že to jednou budete Vy.