dolar koniec smrt ohen

Stephen Roach z univerzity Yale sa pridal k rastúcej skupine ekonómov ktorí predikujú kolaps amerického doláru v priebehu budúceho roka.

Svetové rezervná mena americký dolár sa bezhlavo rúti do potenciálne nebezpečnej situácie. Podľa senior ekonóma univerzity v Yale Stephena Roacha je veľmi pravdepodobné, že v roku 2021 sa zopakuje situácia z poslednej jari a zažijeme tak dvojitú recesiu – krízu, ktorá sa v krátkom čase zopakuje dvakrát po sebe. Ak by sa vyplnil tento scenár, hodnota doláru významne poklesne a môže prísť o status svetovej rezervnej meny.

Dôležité! Miliardár a Bitcoin skeptik Carl Icahn avizuje, že nakúpi kryptomeny za $1,5 miliardy

Stephen Roach predikuje významný pokles hodnoty doláru v najbližších rokoch

Roach o niečom podobnom hovoril už v júni, kedy predikoval prepad hodnoty doláru o 35%. Indície, ktoré naznačujú že sa blíži kolaps, súčasný deficit a úspory občanov USA sú teraz podľa neho podstatne horšie. Jeho varovania sú dnes aktuálnejšie, než kedykoľvek predtým. Kurz doláru voči desiatim najväčším menám v tomto roku významne poklesol. V septembri sme síce zaznamenali menšie posilnenie, no je otázne, ako dlho to vydrží.

Podľa Stephena Roacha je situácia omnoho horšia, než pôvodne očakával.

“Naše dáta ukazujú, že odliv peňazí z klasických a sporiacich účtov občanov a firiem v USA je podstatne dramatickejší, než sme očakávali. Deficit účtov v USA v druhom kvartáli nabral rekordnú rýchlosť. Miera úspor občanov, firiem a vládneho sektora zaznamenala historický prepad.”

U.S.-dollar-current-account-deficit

Ak platia “zákony” ekonomiky, hromadný krach v USA je iba otázkou času.

“Spojeným Štátom chýbajú úspory, no chcú rásť. Rastom deficitu bežných účtov si požičiavajú prebytočné úspory, a to hodnotu meny tlačí dole.”

Dolár nie je imúnny voči časom overeným vzorcom správania ekonomiky. Každá akcia má viac menej rovnakú reakciu. A reakciou na to, čo sa v USA deje posledné roky, bude významný prepad doláru.

Miera úspor v USA
Miera úspor v USA

K téme: Joe Biden ohlásil, že USA zadlží o ďalších 1900 miliárd! Viete prečo je to skvelá správa pre kryptomeny?

Prepad doláru už začal

Roachove tvrdenia však neopisujú nejakú ďalekú budúcnosť. To o čom hovorí sa už deje. Závery jeho výskumu môžeme sledovať v priamom prenose. US dollar index vyjadruje silu tejto meny. V marci sa nachádzal na 102,2 $, aktuálne je na 94,6 $. A to posledných päť týždňov začal stúpať.

U.S. dollar index
U.S. dollar index

Citeľný je aj prepad voči menám G10. A s najväčšou pravdepodobnosťou bude pokračovať.

U.S.-dollar-weakening-chart

Pokiaľ sa ekonomická situácia v USA nezlepší a v roku 2021 sa dočkáme druhého kola prepadov akcií, kríza v tejto krajine bude pokračovať ešte veľmi dlho a hodnota svetovej rezervnej meny klesne hlboko pod historické minimum.

Samozrejme, v USA je mnoho šikovných ekonómov a bankárov, ktorí spravia všetko pre to, aby krízu odvrátili alebo aspoň odsunuli a zachránili tak status amerického dolára. Bude veľmi zaujímavé sledovať, ako Fed zareaguje na prebiehajúcu krízu a či sa nakoniec dočkáme nejakého apokalyptického scenára.

ANALÝZA – Bitcoin (BTC) rysuje medvediu zástavku?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance