Dôchodky na Slovensku zaostávajú za penziami európskych krajín. Dôvod je jednoduchý

Ekonomika Dôchodky Slovákov sú nízke
Dôchodky Slovákov sú nízke. Zdroj: shutterstock.com/Inside Creative House
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Slováci v seniorskom veku majú pocit, že ich dôchodky sú príliš nízke. Údaje zo susedných krajín ukazujú, že problémom Slovákov je štruktúra ich dôchodkových príjmov a konkrétne fakt, že sa plne spoliehajú na štátny systém sociálneho zabezpečenia.

Penzie Slovákov sú nízke

Minimálny dôchodok je na Slovensku od 1. októbra vo výške 398,90 eur mesačne. V tomto roku sa penzistom ich dôchodkový príjem zvýšil až dvakrát. No napriek tomu mnohí s jeho výškou nie sú spokojní.

Prieskum agentúry Focus ukázal, že väčšina Slovákom chce ísť do penzie skôr ako vo veku 64 rokov, čo je súčasný minimálny dôchodkový vek. Zároveň majú Slováci aj odlišné predstavy o výške penzie v porovnaní s realitou.

„Mať dobrý dôchodok a užívať si na ňom je sen pre 70 % obyvateľov Slovenska. Predstavy o výške vysnívaného dôchodku sa však od reality značne líšia. Kým výška vysnívaného dôchodku je 1 165 eur, aktuálny priemerný starobný dôchodok je na úrovni 637 eur”, uvádza agentúra Focus vo svojej tlačovej správe.

Štát nemá na vyššie dôchodky

Aktuálny problém s penziami na Slovensku je jasný. Obyvatelia sa spoliehajú na to, že dôchodky im plne zabezpečí štát. Ten však nemá také finančné možnosti, ktoré môžu naplniť predstavy Slovákov o výške ich dôchodkových príjmov.

„Ak chcú mať budúci dôchodcovia slušný a dôstojný dôchodok, potrebujú ho každý mesiac navýšiť o chýbajúcich 528 eur, čiže mať nasporených približne 70-tisíc eur, ak počítame s priemerným vekom dožitia 15 rokov,” vysvetľuje Linda Valentín, odborníčka na osobné financie z PARTNERS.

Keď sa pozrieme na štruktúru dôchodkových príjmov obyvateľov európskych krajín zistíme, že na štátny dôchodok sa plne spoliehajú okrem Slovákov už len Poliaci a Maďari.

Zdroje dôchodkových príjmov v európskych krajinách

Zdroje dôchodkových príjmov v európskych krajinách. Zdroj: NBS

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Penzisti vo všetkých krajinách si ku svojmu dôchodku aj privyrábajú. No vo väčšine vyspelých krajinách sa seniori nespoliehajú len na dôchodok zo štátneho systému sociálneho zabezpečenia, ale už počas svojho produktívneho veku myslia na to, že si potrebujú vytvoriť aj tretí pilier dôchodkového sporenia. V Holandsku alebo Švajčiarsku tvorí práve dôchodok z tretieho piliera dôchodkového sporenia takmer polovicu mesačných príjmov tamojších penzistov.

Francúzi, Dáni alebo aj Švédi sa v seniorskom veku spoliehajú vo veľkej miere aj na svoje úspory, ktoré si počas pracovných rokov nahromadili na zabezpečenie vyššieho životného štandardu počas penzie.

Index prosperity, ktorý zverejnila Slovenská sporiteľňa ukázal, že Slováci žijú v zdraví pomerne krátko. Veľká časť populácie už pred dosiahnutím dôchodkového veku nie je schopná pracovať.

„Znepokojujúci je fakt, že na Slovensku žijeme zdravé životy relatívne krátko – v priemere iba do 57 roku života. V porovnaní so Švédskom si podľa Eurostatu užívame zdravý život až o 13 rokov kratšie”, uvádza Slovenská sporiteľňa.

Prečítajte si aj: Nie všetci penzisti majú nárok na 13. dôchodok. Kto ho dostane a kto nie?

Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.