Nie všetci penzisti majú nárok na 13. dôchodok. Kto ho dostane a kto nie?

Kategorie: Ekonomika, Titulky
Ktorí penzisti dostanú trinásty dôchodok
Ktorí penzisti dostanú trinásty dôchodok. Zdroj: shutterstock.com/Goksi/Vladimir Khodataev

Mnohí pracujúci na Slovensku dovŕšili práve v tomto roku dôchodkový vek, iní sa ho dočkajú v záverečných mesiacoch roka 2023. Okrem nadpriemerných valorizácii dôchodkových dávok majú penzisti aj v tomto roku nárok na tradičné predvianočné prilepšenie vo forme trinásteho dôchodku. Avšak, aby mohli očakávať túto dôchodkovú odmenu, musia splniť určité podmienky, ako informoval portál Finsider.

Ktorí penzisti na Slovensku majú nárok na 13. dôchodok

Nárok na trinásty dôchodok majú penzisti, ktorí budú mať nárok na výplatu penzie v novembri tohto roku. To znamená, že musia požiadať o odchod do penzie pred koncom októbra.

Napríklad, ak nástup do dôchodku pripadá až na 15. decembra, poistenec nemá nárok na 13. dôchodok v roku 2023. Avšak, ak nárok na dôchodok vznikne v máji a Sociálna poisťovňa o ňom rozhodne až v decembri, nárok na 13. dôchodok za rok 2023 vznikne.

To, či môžu penzisti požiadať o trinásty dôchodok ovplyvňuje viacero faktorov. Napríklad, muži a ženy narodení v roku 1960 môžu odchádzať do dôchodku v mesiaci ich narodenia. Ak sa narodili napríklad 31. októbra 1960, budú mať nárok na trinásty dôchodok, aj keď ho pravdepodobne nedostanú v novembri, pretože jeho vybavenie trvá približne dva mesiace.

Dôležité je aj to, že dôchodkový vek môžu Slováci dosiahnuť aj v mladšom veku, ak vychovali dieťa alebo deti. Napríklad, žena narodená 10. januára 1961, ktorá vychovala dve deti, môže odísť do penzie už 10. marca tohto roku. Aj ona tým pádom spĺňa nárok na trinásty dôchodok.

Paradoxne, iná situácia môže nastať pri žene, ktorá vychovala tri deti a narodila sa napríklad 15. februára 1962. Hoci je o viac ako rok mladšia než dôchodkyňa z predchádzajúceho príkladu, vďaka výchove troch detí môže odísť do penzie už 15. decembra tohto roka, ale nebude mať nárok na trinásty dôchodok, pretože podľa pravidiel nebude mať nárok na výplatu dôchodku v novembri.

Koľko a kedy dostanú slovenskí dôchodcovia

Trinásty dôchodok je vypočítavaný podľa rovnakého mechanizmu ako v minulých rokoch. Jeho najnižšia výška bude 50 eur a maximálna suma je 300 eur. Výšku trinásteho dôchodku určuje vzorec, ktorý zahŕňa životné minimum. To stúplo na 268,88 eura mesačne od júla 2023.

Štát posiela predvianočné prilepšenie ľuďom, ktorí poberajú rôzne druhy dôchodkov, vrátane starobných, predčasných, invalidných, vdovských, vdoveckých, sirotských, sociálnych a štátnych dôchodkov. Každý penzista má nárok len na jeden trinásty dôchodok bez ohľadu na to, koľko dôchodkov dostáva od štátu a aj zo zahraničia.

Trinásty dôchodok dostanú penzisti spolu s ich riadnym dôchodkom. Výplaty dôchodkov majú stanovený termín, ktorý sa pohybuje od 2. do 24. dňa v mesiaci. Dôchodcom 13. penziu nemôže zobrať exekútor, ani keď im sťahuje exekučné zrážky a penzia im chodí na účet.

Výška trinásteho dôchodku závisí od výšky ostatných dôchodkov, ktoré penzista dostáva. Maximálnu sumu 300 eur dostanú penzisti, ktorých dôchodok je rovnaký alebo nižší ako 268,88 eura. Najnižšiu sumu 50 eur dostanú tí, ktorých dôchodok alebo súčet všetkých dôchodkov dosahuje 963,40 eura a viac. Výška trinásteho dôchodku postupne rastie s klesajúcou výškou dôchodku.

Prečítajte si aj: Penzistom na Slovensku hrozí 100-eurová pokuta, ak nedodržia túto podmienku