Inflácia ťahá dole hodnotu našich peňazí a jediné, čo nám zostáva, je chrániť sa rozumným investovaním. Čo ak v prípade, že nemám veľký kapitál na investovanie? Kde a prečo sa oplatí investovať a ochrániť tak svoj kapitál? V tomto článku sme pre teba pripravili niekoľko tipov, ako byť aj v čase vysokej inflácie v zisku a do čoho investovať.
Prečo investovať?
Asi každý už počul základnú teóriu že investovaním sa viem dostať k väčším peniazom, resp. minimálne pokryť straty, ktoré by mi spôsobila inflácia. Správna investícia nám jednoducho vie priniesť väčšiu slobodu a požadovaný zisk, ktorý môžeme ďalej použiť na rozvoj svojho biznisu. Pokiaľ máme správne nastavený plán a stanovené dlhodobé ciele, tak je investovanie dobrý nástroj k budovaniu bohatstva.
Predtým, než sa rozhodneme do niečoho investovať, by sme si mali jasne stanoviť, aké sú naše ciele, očakávania a hlavne v čom sme najlepší. Pokiaľ máme dlhoročné skúsenosti, napríklad ako realitný maklér, stojí za to venovať sa investovaniu do nehnuteľností. Pokiaľ veríme, že niektoré akcie technologických gigantov budú rásť, tak má zmysel nakúpiť akcie napríklad Facebooku a Amazonu. A presne to isté platí aj pri kryptomenách, pokiaľ im dlhodobo veríme.
Na úvod nie je potrebné byť ekonómom, či mať 20 rokov skúsenosti v danom obore. Investovať môže skutočne každý, bez ohľadu na vek či vzdelanie. Samozrejme, čím sme skúsenejší, tým máme väčšiu výhodu oproti ostatným a vieme tak lepšie a často efektívnejšie spravovať náš kapitál.
Prečítaj si aj: 3 bezpečné a dlhodobo stabilné kryptomeny, ktoré by mal držať každý investor
Čo by sme mali vedieť pred nákupom?
Ako už bolo spomenuté, výhoda v danom obore nám určite poskytuje lepšie informácie a môže znamenať menej chýb pri investovaní. Pre začiatočníkov je ale lepšie riadiť sa niekoľkými zásadami, ktoré určite pomôžu pri dlhodobom budovaní nášho investičného účtu. Tu je niekoľko z nich:
Investuj iba toľko, koľko si môžeš dovoliť – Peniaze na burze sú síce vždy moje, ale nie vždy to tak musí byť, pokiaľ robíme fatálne chyby a veľa riskujeme. Nikto nechce prísť o celý svoj majetok. Na úvod je vždy lepšie skúsiť s menším kapitálom, naučiť sa a s odstupom času budovať veľké investičné účty. Nikto hneď od štartu nechce prísť o celý svoj majetok.
Nezáleží na tom, koľko investuješ – Pokiaľ chceš skúsiť investovať 100 dolárov alebo jeden milión, je to vždy na tebe. Ako bolo spomenuté, nie je hanba investovať radšej menej a s odstupom času dokupovať. Prípadne si peniaze rozdeliť na pravidelné nákupy. Aj s pravidelnou investíciou 100 dolárov mesačne sa dá do niekoľkých rokov dostať k účtu, ktorého hodnota bude niekoľko desiatok tisíc dolárov.
Mysli na dlhodobé ciele – Žiadny investor nenakúpi aktívum, aby ho po mesiaci predal. Vo väčšine prípadov sa investičný horizont stanovuje na 5 a viac rokov. V niektorých prípadoch až na 20 rokov. Vďaka zloženému úročeniu hodnota majetku začne rásť exponenciálnym tempom, a až neskôr zisk prekoná samotný investovaný kapitál.
Do čoho investovať 100 EUR?
A teraz sa vráťme k samotnej otázke: do čoho investovať 100 eur? Úplný základ je rozloženie rizika. Nikto nechce mať nakúpené jedno aktívum, ktoré v prípade veľkého poklesu môže mať za následok stratu všetkých našich úspor. Pre začiatočníkov môže byť najjednoduchšie vyskúšať rôzne fondy či akciový index S&P 500, ktorý obsahuje v sebe desiatky až stovky aktív. Nemusíme sa tak báť rýchlej straty kapitálu. Pre mierne pokročilých je určite vhodne si urobiť vlastný rozbor a vybrať balík aktív, ktoré si nakúpim sám na burze. Môžu to byť opäť akcie, kryptomeny, prípadne komodity alebo dokonca aj mix rôznych aktív, ktoré si môžeme predstaviť na jednoduchom príklade: 10 akcií, 10 kryptomien, zlato a striebro. Pomer rozloženého kapitálu už závisí od nastavenia stratégie. Určite je dôležitá rovnomernosť rozdelenia, aby napríklad portfólio neobsahovalo 90 % investícií v jednom aktíve a zvyšok by bol rozdelený napríklad vo zvyšných dvadsiatich.
Veľmi dobrá technika investovania je do overených aktív, napríklad do známych kryptomien ako Bitcoin, Ethereum, alebo napríklad do silných akcií ako Google či Amazon. Čím známejšie a overenejšie aktíva budeme vlastniť na účte, o to viac vieme eliminovať riziko a sústrediť sa na dlhodobé budovanie účtu.
Prečítaj si aj: Zlato a komodity ako bezpečné útočisko v roku 2022 – akcie môžu ďalej klesať