Deriváty DeFi
Deriváty DeFi. Zdroj: shutterstock.com/Ground Picture/Photon photo

Posledný kryptomenový bullrun priniesol rozmach v odvetví nezameniteľných tokenov (NFT) a decentralizovaných financií (DeFi). Odvtedy prešiel už nejaký čas a zdá sa, že pozornosť obchodníkov sa uberá iným smerom. Trh sa ale stále vyvíja a podľa správy BeInCrypto v roku 2023 budeme svedkami boomu ďalšej oblasti kryptomien.

Investori sa čoraz viac začínajú zaujímať o deriváty decentralizovaných financií a očakáva sa, že tento trend bude v nasledujúcich mesiacoch exponenciálne rásť. Finančné nástroje ako sú futures, opcie alebo swapy sledujú expozíciu voči kryptomenovým aktívam a napriek korekcii sa im darilo veľmi dobre.

Možnosť obchodovania DeFi derivátov bola donedávna sprístupnená iba pre inštitucionálnych obchodníkov. Teraz sa ale situácia zmenila a decentralizované burzy (DEX) otvorili dvere pre všetkých.

Podľa údajov DeFilLama sa v čase písania článku celková uzamknutá hodnota DeFi nachádza na úrovni 47,52 miliárd dolárov. Najväčším protokolom je Lido, MakerDAO, Curve a AAVE.

Celková uzamknutá hodnota v DeFi
Celková uzamknutá hodnota v DeFi. Zdroj: DeFilLama
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Prechod na DeFi a decentralizované burzy

Nie je žiadnym prekvapením, že obchodníci čoraz viac inklinujú k decentralizovaným burzám. Udalosti ako krach FTX podnietili vysoké objemy výberov z centralizovaných búrz, o čom sme vás informovali už skôr. Navyše burzy sú majiteľmi vašich súkromných kľúčov a klienti nie sú vlastníkmi svojich kryptomien.

Súčasný trend napovedá tomu, že do popredia sa čoraz viac budú dostávať decentralizované burzy. Okrem iného ponúkajú zaistenie voči trhu, organický rast a kapitálovú efektívnosť. Medzi najznámejšie patrí dYdS, GMX, Perpetual Protocol a Gains Network. Za zmienku stojí aj napríklad El Dorado Exchange, Y2K Finance, NFT Perp, Logium a Vest Exchange.

Ak sa zaujímate o kryptomeny, obchodovanie derivátov DeFi by určite v roku 2023 nemalo ujsť vašej pozornosti. Navyše by ste mali zvážiť aj prechod z centralizovanej burzy, keďže riziká sú oveľa vyššie a stále viac platforiem zažíva finančné problémy. Príkladom je aj Gemini, o ktorej sa viac môžete dočítať v článku Veľká kryptomenová burza zažíva masívny prepad. Máte v nej peniaze?

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin dosiahne v tomto roku 100 000 dolárov – tento scenár očakáva až 65% inštitucionálnych investorov