Daňové úrady ohlásili novinku. Slovákom ušetrí čas aj peniaze

Kategorie: Ekonomika, Novinky, Udalosti
Finančná správa pripravila Slovákom aplikáciu
Finančná správa pripravila Slovákom aplikáciu. Zdroj: shutterstock.com/Stock-Asso

Slovenská Finančná správa pracuje na modernizácií svojich systémov. Pred pár dňami predstavila novinku. Službu, vďaka ktorej bude komunikácia s daňovým úradom jednoduchšia a zároveň aj bezpečná. Daňové subjekty môžu vďaka inovatívnemu nástroju zasielať Finančnej správe dokumenty prostredníctvom aplikácie.

Finančná správa spustila pre daňových poplatníkov na Slovensku nový nástroj na elektronickú komunikáciu s daňovými úradmi. Je ním služba FS Drive. Prostredníctvom aplikácie môžu Slováci efektívnejšie komunikovať s finančnou správou, no služba nenahrádza povinnú elektronickú komunikáciu, ktorú Slováci využívali doposiaľ.

Nová služba ušetrí Slovákom čas

Dokumenty, ktoré plánuje daňová správa prijímať prostredníctvom novej služby sa týkajú najmä prípadov daňovej kontroly, keď subjekt na požiadanie predkladá doklady, ktoré nie sú bežnou súčasťou daňovej komunikácie prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy.

FS Drive umožňuje slovenským daňovým subjektom odosielať daňovej správe potrebné elektronické dokumenty ako sú napríklad účtovné doklady, účtovné zostavy a podobne. Zároveň je aj zabezpečená šifrovaným úložiskom, takže komunikácia bude omnoho bezpečnejšia ako pri posielaní dokumentov klasickým emailom. Slováci už nemusia navštevovať daňové úrady, aby im doručili požadované doklady na USB kľúčoch alebo iných pevných diskoch. Odpadne im tak záťaž fyzického stretnutia s úradmi.

Hlavnou výhodou je bezpečnosť

Všetky informácie, ktoré daňovníci odošlú prostredníctvom novej aplikácie FS Drive sú uložené na serveroch v dátových centrách Finančnej správy. Ich bezpečnosť zaručuje šifrovanie nie len počas prenosu dát, ale taktiež aj šifrovanie na úložisku.

Súbory, ktoré prostredníctvom FS Drive odošlete Finančnej správe budú uložené na dočasnom účte. Platnosť prístupu na tento účet bude trvať po dobu 30tich dní.

„Aplikácia FS Drive však v žiadnom prípade nenahrádza povinnú elektronickú komunikáciu s finančnou správou, čo platí aj v prípade obojsmernej elektronickej komunikácie, teda smerom z finančnej správy k daňovým subjektom“, uvádza Finančná správa na svojej web stránke.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy alebo portálu Finančnej správy sú naďalej povinní komunikovať platitelia DPH, právnické a fyzické osoby registrované pre daň z príjmov, daňoví poradcovia aj advokáti, ktorí zastupujú takéto subjekty.

Služba FS Drive je určená len na zasielanie príloh k dokumentom podaným zákonným spôsobom. Daňovník k zaslanému dokumentu uvedie, že prílohy predložil prostredníctvom služby FS Drive.

Finančná správa pripravila pre slovenských daňovníkov aj manuál na používanie tejto novej aplikácie. Ten je uvedený na stránkach Finančnej správy.

Pre prípadne problémy s aplikáciou FS Drive zriadila Finančná správa aj call centrum na ktoré sa môžu Slováci obrátiť.

Modernizácia služieb Finančnej správy na Slovensku je pozitívnym krokom vpred. Ušetrí čas, aj peniaze a zároveň zaručuje bezpečnosť citlivých údajov.

Prečítajte si aj: Prichádzajú vyššie dane. Ktorých oblastí sa to týka?