Trhová kapitalizácia stablecoinov sa z dlhodobého hľadiska rozrastá a mnoho obchodníkov ich využíva ako likvidnú rezervu v prípade nutnosti realizácie obchodu. Podľa portálu Coindesk budú stablecoiny a ich regulácia jednou z hlavných priorít podvýboru Snemovne reprezentantov USA pre digitálne aktíva a finančné technológie.
Stablecoiny sú jedným zo základných stavebných pilierov celého kryptomenového trhu. Každá minca by mala byť krytá jedným dolárom, no krach UST v roku 2022 upozornil na rizikovosť odvetvia. Viac sa o tejto udalosti môžete dočítať v článku Ako krach UST ovplyvní ostatné stablecoiny?
V súčasnosti je najväčším stablecoinom tether (USDT), ktorý ale tiež podľa mnohých učastníkov trh nie je relevantnou spoločnosťou. V minulosti nastala de-fixácia kurzu od dolára niekoľkokrát a dodnes existujú pochybnosti o rezervách firmy. Hlavný problém je, že nevieme, akým množstvom dolárových rezerv je USDT krytý.
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Prečo sú stablecoiny rizikové?
Do popredia sa dostáva dominancia stablecoinu Binance USD (BUSD), ktorý vytvorila najväčšia burza na svete, Binance. Aj keď stále platí, že trhová kapitalizácia USDT a USDC je vyššia, trend je neúprosný. Ak vzostup BUSD bude pokračovať, je dosť pravdepodobné, že z dlhodobého hľadiska dosiahne prvú priečku. Viac sa o dominancii jednotlivých stablecoinov môžete dočítať v článku Dominancia kontroverzného Tetheru klesá. Čaká ho pád z prvého miesta?
Dominantné postavenie burzy Binance vyžaduje striktný dohľad, pretože mnoho konkurentov z trhu mizne. Príkladom je bývalá druhá najväčšia zmenáreň FTX.
Niektoré stablecoiny, ktoré sú naozaj kryté aktívami, nie sú až tak rizikové. Problém ale nastáva pri algoritmických stablecoinoch, ktoré využívajú na udržanie hodnoty algoritmus, ktorý upravuje cenu v závislosti od ponuky a dopytu. Ak neexistuje dopyt, stablecoin sa zrúti, pretože nie je ničím krytý. Tu ale nekončíme, pretože krach jednej mince môže spôsobiť dominový efekt ako v prípade Luny a UST.
Všetky tieto fakty smerujú k jedinému cieľu, ktorým je prísna regulácia. Nová legislatíva MiCA a plánovaný dohľad nad stablecoinmi sa neúprosne blížia a ovplyvnia všetky zúčastnené strany.
V USA zatiaľ nie je jasné či dohľad bude vykonávať Komisia pre cenné papiere a burzu (SEC) alebo Komisia pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC). Bez ohľadu na to, by mal každý dlhodobý majiteľ stablecoinov v najbližšom období zbystriť pozornosť.
Mohlo by ťa zaujímať: Najnovšie údaje ukazujú, že cena bitcoinu je manipulovaná