Prehľad regulácií kryptomien vo svete – časť prvá

Novinky Prehľad regulácií kryptomien vo svete - časť prvá.
Prehľad regulácií kryptomien vo svete - časť prvá. Zdroj: shutterstock.com/kan_chana
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kým predošlý rok 2017 by sme mohli pomenovať obdobím ICO, v roku 2018 to vyzerá, že prím budú hrať regulácie. Zdá sa, že vlády jednotlivých krajín zareagovali na enormný rast záujmu o kryptomeny. Postupne začínajú k tejto téme zaujímať vlastný postoj. 

Séria stanovísk 15 krajín ku kryptomenám

Niektoré krajiny zaujímajú pozitívne stanovisko, avšak nájdu sa aj také, ktoré sa k digitálnym menám stavajú odmietavo. V tejto mini-sérii vám na Kryptomagazine prinesieme prehľad 15 krajín a ich aktuálne postoje ku kryptomenám. V prvej časti sa oboznámime s názormi predstaviteľov vlád USA a Kanady.

USA

V čase písania tohto článku nemajú Spojené štáty jasný názor na reguláciu digitálnych mien. Neznamená to však, že sa čoskoro neobjaví. Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) už niekoľkokrát varovala investorov pred rizikami investovania do kryptomien, zastavila niekoľko ICO projektov a naznačila potrebu väčšej regulácie.

Verejné obchodovanie s derivátmi kryptomien

Komisia pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC) sa stala prvým americkým regulátorom, ktorý umožnil verejne obchodovať s derivátmi kryptomien. (Futures je pojem pre finančný kontrakt alebo zmluvu, uzavretú medzi dvoma subjektmi s cieľom kúpiť / predať určitý objem komodity za vopred dohodnutú cenu vo vopred stanovenom termíne v budúcnosti).

Tajomník ministerstva financií Steve Mnuchin 12. januára 2018 v Hospodárskom klube vo Washingtone, D.C. varoval, že kryptomeny môžu byť použité na pranie špinavých peňazí. Taktiež oznámil, že Rada pre dohľad nad finančnou stabilitou (FSOC) vytvorila pracovnú skupinu na preskúmanie tohto novo vznikajúceho trhu. Jej cieľom bude spolupráca s krajinami G20 a zabránenie Bitcoinu, aby sa stal digitálnym ekvivalentom “švajčiarskeho bankového účtu.” Mnuchin tým mal na mysli docielenie toho, že kryptomeny nebudú ukladané na “tajných účtoch” bez vedomia vlády a finančných úradov.

Svoj postoj ozrejmil aj pred účastníkmi Svetového ekonomického fóra, ktoré sa konalo 25. januára 2018. Zúčastneným odoslal jasný signál, že prioritou číslo jedna je zaistiť, aby sa kryptomeny nepoužívali na nezákonné činnosti.

Nájde USA vzor vo východnej Ázií?

Dňa 26. januára 2018 zástupkyňa riaditeľa financií USA, Sigal Mandelker, na tlačovej konferencii v Tokiu vyzdvihla postoj troch ázijských krajín za to, ako sa ku problematike kryptomien stavajú. Na mysli mala regulácie, ktoré postupne zaviedli Čína, Južná Kórea a Japonsko.

Rozhodne definícia kryptomien

Dôležité je poznamenať, že významný vplyv na ďalší vývoj v USA bude mať aj fakt, ako sa vládni predstavitelia rozhodnú kryptomeny definovať. V prípade, že ich označia ako meny, regulácie, respektíve zákony sa budú definovať na úrovni federálnej vlády a regulačných úradov. Ak sa však priklonia k názoru, že ide o formu “securities” (v Amerike sú tak označované akcie a cenné papiere), kryptomeny, ako aj ICO by sa mali riadiť takzvaným  “blue sky law” na úrovni každého jedného členského štátu.

Ide o zákon, ktorý upravuje ponuku a predaj cenných papierov za cieľom ochrany verejnosti pred podvodmi. Hoci sa špecifické ustanovenia medzi jednotlivými štátmi líšia, všetky vyžadujú registráciu ako obchodov s cennými papiermi, tak aj obchodníkov a maklérskych spoločností.

Kanada

Finančná spotrebiteľská agentúra v Kanade nepovažuje kryptomeny za zákonné platidlo. Krajina sa však nestavia k tejto problematike hneď a priori negatívne. V porovnaní s ostatnými štátmi sveta sa snaží pochopiť toto odvetvie a podchytiť ho vhodnými zákonmi.

Prvý zákon o kryptomenách na svete

Tento postoj podčiarkuje aj fakt, že ešte v lete 2014, vydali zákonodarcovia zákon Bill C-31, ktorý sa stal prvým národným nariadením týkajúcim sa kryptomien na svete.

Minulý rok 24. augusta 2017 Úrad kanadských správcov cenných papierov (CSA) vydal regulačné oznámenie, v ktorom potvrdili potenciálnu uplatniteľnosť kanadských zákonov o cenných papieroch na operácie s digitálnymi menami. Zároveň sa zaviazal poskytnúť účastníkom tohto trhu poradenstvo pri analýze a investíciách.

Centrálna banka zatiaľ reálnu hodnotu Bitcoinu nevidí

Objavili sa však aj negatívne správy. Poslednou z nich je vyjadrenie riaditeľa Centrálnej banky Kanady Stephena Poloza z 25. januára 2018. Uviedol, že:

“Mám námietky proti termínu kryptomeny, pretože v skutočnosti menami nie sú. Z môjho pohľadu ide skôr o formu cenných papierov… Neexistuje žiadna skutočná hodnota pre niečo ako Bitcoin, takže to nemôžeme považovať za majetok, ktorý by sa dal analyzovať. Ide viac-menej o špekulácie a hazard.”

Záver

Na záver treba poznamenať, že Kanada v rámci Severoamerickej asociácie správcov cenných papierov (NASAA) pristúpila k smernici, v ktorej varuje pred nebezpečenstvom digitálnych mien a upozorňuje na vysoké riziko podvodu.

V ďalšej časti sa pozrieme na postoj ázijských krajín. Z hľadiska zobchodovaných transakcií s kryptomenami ide o jeden z najvýznamnejších trhov. To má za následok, že zmeny postoja vlád týchto krajín dokážu do značnej miery vždy zamávať s vývojom cien na burzách.

Nenechajte si ujsť naše kryptospravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.