Čo všetko musí mať kvalitný krypto projekt aby sa stal úspešným? To, čo má Elrond!

0

Súčasnosť je na trhu s kryptomenami veľmi zvláštna a nelogická. Paradoxne sú najviac populárne tie najväčšie hlúposti, rozumej meme/dog coiny. Chamtivosť nových investorov spôsobila doslova ošiaľ a celý trh a komunita sú aktuálne zahltené týmito pochybnými projektami, ktoré môžeme charakterizovať ako čisté pyramídy – žiadne využitie ani prínos, len snaha nahnať ďalších ľudí, ktorí nakúpia aby som ja mohol zarobiť. Teraz by som sa však rád venoval úplnému opaku. Čo robí kryptomenu skutočne užitočnou a úspešnou a prečo je podľa môjho názoru Elrond takouto kryptomenou?

Technológia je základ

Mať kvalitnú technológiu je základ každej dobrej kryptomeny. A hoci drvivá väčšina ľudí nečíta whitepaper a technické dokumenty všetkých krypto projektov, je pár dôležitých a jednoduchých znakov, ktoré by mali sledovať aj menej skúsení investori. V dnešnej dobe nás zaujíma hlavne algoritmus, či kryptomena funguje na staršom a neekologickom Proof-of-Work, prípadne na novšom a “eco-friendly” algoritme Proof-of-Stake. Ďalej nás zaujíma počet transakcií za sekundu (tps) a transakčné poplatky. Dôležitá je aj bezpečnosť a spoľahlivosť siete. Pokiaľ chce kryptomena uspieť ako globálne platidlo, respektíve jej technológia má túto funkciu poskytovať, musí zvládať tisíce transakcií za sekundu s čo najmenšími poplatkami. Na obrázku nižšie môžete vidieť porovnanie týchto vlastností s niektorými veľkými kryptomenami.

Elrond blockchain prináša 1000-násobné kumulatívne zlepšenie priepustnosti a rýchlosti. Na dosiahnutie tohto cieľa predstavil Elrond dve kľúčové inovácie: nový mechanizmus Adaptive State Sharding a algoritmus Secure Proof of Stake (SPoS), ktorý umožňuje lineárnu škálovateľnosť rýchlym, efektívnym a bezpečným mechanizmom konsenzu. Elrond teda dokáže spracovať viac ako 15 000 transakcií za sekundu (tps), so 6-sekundovou latenciou a so zanedbateľnými nákladmi. Pokúša sa tak stať sa základom globálne prístupnej internetovej ekonomiky bez povolení a bez hraníc.

Globálna adopcia

Cena a rýchlosť transakcií však nie je všetko. Dôležité je aj to, či je možné vybranú kryptomenu reálne využívať v praxi alebo je to len nástroj prázdnej investície. Pokiaľ s takouto kryptomenou nedokážete nikde zaplatiť, uberá jej to na atraktivite. Práve na tento segment Elrond zameriava veľkú časť svojej pozornosti a chce dosiahnuť to, aby sa z EGLD stal prostriedok, ktorým dokážete platiť po celom svete. Neustále pridávajú nové partnerstvá a možnosti platby pomocou EGLD v rôznych odvetviach po celom svete. Na tweetoch nižšie môžete vidieť niektoré z nich.

Skúste sa zamyslieť, ktorá kryptomena sa zameriava na takúto celosvetovú adopciu, pričom ponúka v podstate okamžité a takmer bezplatné prevody. Celkovo sú v dnešnej dobe najviac rozšírené ako platidlá kryptomeny BTC, LTC, ETH a pár ďalších, ktoré však trpia pomerne drahými a pomalými transakciami.

Využitie v praxi

Okrem prostriedku výmeny je dôležité pre úspešný krypto projekt aj iné využitie a technické prostriedky a produkty, ktoré ponúka. V prípade Elrondu ich je hneď niekoľko, pričom niektoré sa spustia v priebehu nasledujúcich dní až týždňov. Elrond ich zhrnul do jedného veľkého segmentu, ktorý pomenoval ako Elrond DeFi 2.0.

Maiar Wallet

Peňaženka Maiar je majstrovský kúsok od vývojárov Elrondu. Vo svojej funkčnosti a možnostiach aktuálne nemá žiadnu konkurenciu a je jedinečná. Stále sa pritom však jedná o pomerne novú aplikáciu, ktorú čaká ešte množstvo implementácií. S Maiarom dokážete posielať kryptomeny svojim známym pomocou prezývky alebo telefónneho čísla. Už nepotrebujete kopírovať zdĺhavé adresy a mať strach, že niečo zle skopírujete.

Maiar bude nosným prvkom DeFi 2.0, kde budú postupne pridané ďalšie segmenty popísané nižšie. Návod na inštaláciu a použitie tejto peňaženky si môžete pozrieť nižšie.

Maiar Wallet – Unikátna krypto peňaženka, ktorá vám umožní prevody cez telefónne číslo! (+BONUS 10 USD v prípade nákupu EGLD cez peňaženku) 

Maiar Exhange

Prvý segment z DeFi 2.0, ktorý štartuje už koncom apríla je vlastná decentralizovaná zmenáreň. Táto zmenáreň je spojená s pravidelným airdropom nových MEX tokenov, ktoré môžu získať držitelia EGLD úplne zadarmo.

Maiar Exchange bude mať svoj vlastný natívny governance token nazývaný MEX, ktorý umožní rozvoj a správu riadenú komunitou. Tento token bude mať zásadný význam pre rozvoj Maiar DEX. Samotný governance proces začne zhruba 3 – 6 mesiacov po spustení platformy, čo poskytne tokenu MEX dostatok času na distribúciu medzi viacerých užívateľov Elrondu.

Pokiaľ vás zaujíma viac detailov o Maiar Exchange ako aj o podmienkach aktuálneho airdropu a možnostiach ako môžete získať MEX zadarmo, pozrite si tento článok, kde nájdete odpovede na všetky tieto otázky.

Launchpad / ESDT

Maiar Launchpad bude hlavným katalyzátorom pre nové technológie a produkty postavené na technológii Elrondu. Projekty debutujúce na Maiar Launchpad využijú decentralizované financovanie z tejto platformy a budú predstavené komunite, partnerom a investorom spolu so širším ekosystémom Elrondu.

Maiar Launchpad bude poháňaný tokenom MPAD. Token MPAD bude druhým tokenom ekosystému Elrond. Vďaka širokému distribučnému modelu budú môcť všetci držitelia EGLD získať spravodlivý podiel nových tokenov MPAD. Presné podrobnosti o tokene MPAD a distribúcii budú zdieľané v nasledujúcich týždňoch.

Viac informácií  o Launchpade si môžete pozrieť v tomto článku.

Takisto už sú hotové aj smart kontrakty, ktoré uzrú svetlo sveta s nadchádzajúcou aktualizáciou siete Elrond. Smart kontrakty hrajú vo svete kryptomien pomerne významnú rolu. Prvou kryptomenou, ktorá poskytovala smart kontrakty a ERC20 štandard je Ethereum. Na obrázku nižšie môžete vidieť porovnanie Ethereum ERC20 a Elrond ESDT.

Lending a NFT

Lending a NFT budú ďalšími segmentami, ktoré plánuje Elrond spustiť najbližšie mesiace. Už uzavreli nejaké partnerstvá so spoločnosťami, ktoré v tomto odvetví pracujú. Stále však nie sú známe nejaké podrobnosti a detaily, takže si musíme ešte počkať.

Zhrnutie

Na záver by som rád dodal, že netvrdím, že Elrond je jediný a najlepší krypto projekt pod slnkom. Existuje viacero kvalitných projektov, ktoré sú v súčasnosti nedocenené. Osobne však tomuto projektu venujem najviac pozornosti, pretože jeho potenciál je obrovský a vzhľadom na nulový marketing je jeho cena stále pomerne nízka. Elrond totiž vložil všetku energiu na vývoj a dokončenie všetkých svojich produktov a až následne sa zameria na marketing. V krypto svete sa však často robí presný opak – expanzívny marketing s horami sľubov a reálny produkt v nedohľadne, takže v podstate len bublina. Aj z tohto hľadiska si tento projekt cením o to viac. Elrond beriem ako dlhodobú investíciu do kvalitného projektu, nie krátkodobú špekuláciu.

Každopádne myslím si, že každý projekt, ktorý chce byť úspešný by mal spĺňať všetky vyššie uvedené kritériá. Je však jasné, že niektoré projekty sa budú zameriavať viac na technickú stránku a prínos, iné zas na tú ekonomickú.

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.