Čo ukázalo prvé stretnutie Bitcoinu s vysokou infláciou?

Novinky Bitcoin verzus inflácia
Bitcoin verzus inflácia. Zdroj: Shutterstock.com/Bilanol
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Inflácia je približne na hladine 7,9 % v USA, 5,8 % v eurozóne, 6,0 % v Indii a 5,5 % v Spojenom kráľovstve. Geopolitické riziká posunuli ceny energií a komodít ešte vyššie, čo naznačuje pravdepodobné pokračovanie vyššej inflácie aj v roku 2022. Rôzne triedy aktív reagovali na túto infláciu odlišne, čo je zvýraznené na obrázku dole. Zaujímavé je, že Bitcoin nenasledoval aktíva, ktoré slúžia ako zaistenie voči inflácii ako zlato alebo komodity. Nevytvoril ani vysokú koreláciu s rizikovými aktívami, akými sú technologické akcie.

Triedy aktív od januára 2022 + inflácia

Triedy aktív od januára 2022 + inflácia. Zdroj: Bloomberg

Je to v rozpore so všeobecným názorom, že Bitcoin je zaistením voči inflácii, teda miestom, kam vložiť svoje peniaze, keď fiat stráca reálnu hodnotu. Aké by mohli byť možné vysvetlenia?

Bitcoin bol vytvorený len v roku 2009 a jeho mainstreamové prijatie sa začalo až v roku 2019. Počas tohto obdobia globálne rozvinuté ekonomiky nezaznamenali veľkú infláciu, aby sa otestovalo, ako budú reagovať na takéto podmienky. V roku 2021 bol prvýkrát Bitcoin podrobený skúške v prostredí vysokej inflácie.

Tradičné aktíva zaisťujúce infláciu, ako je zlato či komodity, prešli niekoľkými inflačnými cyklami. To im dalo čas prilákať investorov a etablovať sa ako nástroje na zaistenie inflácie. Je to dôležité, pretože trvá určitý čas, kým sa investori presvedčia, že aktívum zachováva hodnotu.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Mohlo by ťa zaujímať – Bitcoin masívne mizne z búrz – zostatky klesajú na nové minimá

Toto sú dôvody, prečo Bitcoin ešte nie je zaistením voči inflácii

Bitcoin ako vznikajúci trh sa líši od iných tradičných aktív, ako je zlato/komodity, najmä v oblastiach:

  • retail verzus inštitucionálna účasť: na trhu s bitcoinmi stále dominujú drobní investori.
  • derivátové nástroje: objemy obchodovania s derivátmi sú oveľa nižšie ako u tradičných aktív.
  • regulačné usmernenia: regulačný rámec pre kryptomeny sa vyvíja.
  • dostupnosť produktu: pre investorov je k dispozícii menej regulovaných finančných produktov.
  • trhová infraštruktúra: maklérstvo, poskytovatelia kvalitných dát atď.

Tieto faktory znamenajú, že bitcoinový trh je v zásadne odlišnom štádiu vývoja ako tradičné aktíva. Je rodiaci sa a v tejto fáze aktívum práve začali prijímať veľké inštitúcie.

Ako trh naďalej dozrieva, charakteristiky „uchovávateľa hodnoty” Bitcoinu sa môžu stať zreteľnejšími a práve tu by sa Bitcoin mohol stať tradičnejším nástrojom na zaistenie inflácie.

Prečítaj si tiež – Silnejší dolár môže stlačiť cenu Bitcoinu až na 30 000 dolárov

txbBest Wallet mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.