Čo je spolupráca a prečo by bez nej neprežil Bitcoin ani my samotní

Novinky Čo je spolupráca a prečo by bez nej neprežil Bitcoin ani my samotní.
Čo je spolupráca a prečo by bez nej neprežil Bitcoin ani my samotní. Zdroj: shutterstock.com/CoreDESIGN
BitmarketsOkazio mobil

Spolupráca je potrebná všade tam, kde sa pretínajú potreby a ciele viac ľudí. Žijeme v spoločnosti, ktorá sa rýchlo vyvíja. Čo bolo ešte prednedávnom nové, je už dnes zastaralé. Sú však i veci, ktoré sa nemenia. A práve k takým patrí i spolupráca.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísala Kytka.

Význam spolupráce

„Neviem, čím sa bude bojovať v tretej svetovej vojna, ale v štvrtej to budú palice a kamene.” – Albert Einstein

(zdroj)

Táto veta jedného z najväčších vedcov všetkých dôb nám pripomína, čo sa stane, pokiaľ sa ľudstvo nenaučí spolupracovať. Všetci potrebujeme mier, čistý vzduch, zdravé životné prostredie a zdroj obživy, ale i radosti a zábavy. Tento stav však nie je dlhodobo udržateľný bez spolupráce na úrovni jedincov i celých štátov.

Čo je spolupráca

V ľudskej spoločnosti je to určitá činnosť, pri ktorej viac ľudí (spoločností, štátov..) pracuje na dosiahnutí nejakého cieľa, na ktorom sa zhodnú a majú z neho prospech. Naproti tomu zo súperenia či dokonca vojen má teoreticky prospech víťaz či tretia strana, ale prakticky takmer nikto.

Súperivosť sa však udržuje ako akási mantra. Stále počujeme o dôležitosti konkurenčného prostredia, ale je to skutočne tak? Na túto otázku si prosím odpovedzte každý sám. Ja sa obmedzím na konštatovanie, že nič sa nemá preháňať a vždy je treba sa usilovať o určitú vyváženosť.

Deti

Kde je spolupráca prirodzenosťou? Presne tak. Malé deti sa na seba chvíľu pozerajú, potom sa osmelia a začnú sa hrať. Keď sa hrajú, tak vlastne spolupracujú. Chcú sa pobaviť, niečomu sa naučiť a spontánne sa za týmto účelom spájajú a hrajú sa.

Potom ale prídu do školy, kde ich rozsadia do lavíc a doslova im zakážu si vzájomne pomáhať. Pravda je bohužiaľ taká, že skutočne dôležitým veciam, akou je i spolupráca, sa deti v škole moc nenaučia. Našťastie sa ľudia neučia len v škole a nielen v detstve, ale v ideálnom prípade celý život.

Samozrejme existujú i výnimoční učitelia, ktorí deťom odovzdávajú omnoho viac, než len známky a úlohy. Ale vráťme sa k spolupráci.

Blockchain

Skvelým príkladom spolupráce je i samotný Bitcoin, resp. blockchain. Všetky články siete ju spoločne udržujú v chode a zaisťujú, že všetky platby prebehnú správne a zostanú v blockchaine zapísané navždy a bez zmeny. Bez tejto spolupráce by tak kryptomeny stratili svoju hodnotu a v dôsledku toho by pravdepodobne zanikli.

Ak pravidelne čítate naše články, určite vám neunikli mnohé správy o dohodnutej spolupráci (na dátovom centre, využití technológie Ripple, či volaní po spolupráci na reguláciách a mnoho ďalších)

Záver

Význam spolupráce je neoddiskutovateľný. Spolupráca umožňuje vyhrávať všetkým zúčastneným stranám. Súperivosť dostala človeka na mesiac, znížila ceny a umožnila vojny. Spolupráca zvyšuje kvalitu, zachovává mier a umožní nám nezničiť si planétu. Nebudeme sa tak musieť urýchlene sťahovať na Mars.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku.

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.