Článok o tom, prečo Bitcoin toľko padá – môže za to Hidden Gap? A kam až to klesne?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tohtoročný bear market už začínal slabnúť a zdalo sa, že je na konci, keď vtom prišiel prudký pád, ktorý na kryptomarkete vyvolal doslova paniku. Behom 14 dní Bitcoin klesol o viac než 2 500 dolárov a vytvoril nové tohtoročné dno, ktoré sa aktuálne nachádza okolo 3 600 $. Nás by samozrejme zaujímalo, prečo to toľko padá. Práve na túto otázku sa pokúsime odpovedať v tomto článku.

Panika a pád na nové low

Ako blesk z čistého neba náhle postihol Bitcoin aj altcoiny brutálny pád. Pred 14 dňami sa Bitcoin zrazu odtrhol smerom dole a spadol o viac než 40 % zo svoje vtedajšej ceny, ktorá sa pohybovala ľahko nad 6 300 dolármi (podľa CMC). Dlho udržiavané a opakovane testované dno v okolí 6 000 dolárov prasklo a Bitcoin si siahol až do oblasti okolo 3 600 $.

Pred cca dvomi dňami sa pád zastavil a zatiaľ sa nové tohtoročné low drží. Množia sa však dohady a názory, že pôjdeme ešte nižšie a tiež, že si na ďalší bull market budeme musieť ešte dobrých pár mesiacov či rokov počkať. Traderom je to v podstate jedno, hlavne keď majú volatilitu, hodleri v tom majú jasno a postupne si prikupujú. A zvyšok trhu panikári.

Po prečítaní tohto článku vám odporúčame: [Správy] Maloobchodníci panikária, zatiaľ čo inštitucionálni investori hromadia Bitcoiny

Prečo to tak padá?

Samozrejme, všetci v tejto chvíli špekulujeme, čo môže byť zodpovedné za taký brutálny prepad. Dôvodov, prečo kryptomeny tento pád zaznamenali, sa ponúka hneď niekoľko.

Hidden GAP

Prvá teória sa opiera čisto o technickú analýzu. Existuje niečo, čomu sa hovorí Hidden GAP. Do slovenčiny by sme to mohli preložiť slovami “skrytá medzera”. Inštitucionálni traderi si vraj túto teóriu snažia pred retailom chrániť. My tu však nie sme pre to, aby sme inštitúciám chránili ich výhody, takže si hneď povieme, o čo približne ide.

Ide o to, že dôjde k rýchlemu a výraznému pohybu nahor alebo nadol. Takýto pohyb, v našom prípade nahor, vytvorí “medzeru”. Hovorí sa tomu tiež, že graf “stojí na jednej nohe”. Kurz zaznamenal výrazný jednosmerný pohyb a analytik, ktorý túto teóriu pozná, ihneď vidí, že došlo k vytvoreniu skrytej medzere a akonáhle sa trend otočí, očakáva, že ju graf zase zmaže opačným pohybom, cena sa vráti do “normálu” a vytvorí tak “druhú nohu”.

Náš trader IX.. túto teóriu pozná a ak dlhodobo sledujete jeho prácu na T11, iste viete, že sa o tom vo svojich analýzach BTC zmieňoval už pred niekoľkými mesiacmi. Vtedy ešte málokto veril v prepad na 4 869 – 5 380 dolárov (podľa Bitstampu), kde sa (aktuálne už zatvorený) Hidden GAP nachádzal.

Keďže mu táto predpoveď úspešne vyšla, určite vás bude zaujímať, kde sa nachádza prípadný ďalší Hidden GAP. Ten má podľa IX.. support na úrovni okolo 2 877 dolárov.

Vojny forkov Bitcoinu Cash

Okrem technickej analýzy by sa dali hľadať aj ďalšie dôvody pre pád kryptomien. Jedným z nich je práve aj problematický fork BCH, ktorý sa časovo prakticky kryje s prelomením 5 800 USD, čoby tohtoročného dna. Na túto tému sme vydali niekoľko článkov, takže nie je potrebné sa k tomu príliš vracať. Písal som o tom aj v HODLe a najčerstvejšie info nájdete tu.

Manipulácia

Väčšina traderov sa zhoduje na tom, že na kryptotrhoch dochádza k obrovským manipuláciám. Ja by som bol v takýchto tvrdeniach opatrnejší, najmä ak pre to nemáme jednoznačný dôkaz. Avšak, market cap je naozaj príliš nízko na to, aby bol kurz neovplyvniteľný veľkými hráčmi s masívnym množstvom kapitálu, alebo s možnosťou zasahovať do mediálneho priestoru a ovplyvňovať fundament.

Sem by sme mohli zaradiť aj špekulácie ohľadom predaja veľkého množstva BTC nejakou veľrybou. Napokon, nevyhrážal sa niečím takým Craig Wright (BCH SV), známy tiež ako “Faketoshi” (falošný Satoshi)? Trochu sa nechcene vraciame k BCH vojnám, ale veľa investorov mohli manipulácie a vyhrážky kryptosvetu trochu rozhodiť.

Odklad Bakktu

A nakoniec, behom prepadu obehla kryptomédiá správa, že sa odkladá Bakkt. Bakkt je najnovší projekt spoločnosti ICE (Intercontinental Exchange), ktorá vlastní 23 finančných inštitúcií po celom svete. Táto burza mala byť spustená 12. decembra 2018, ale ako sme vás informovali tu, došlo k odloženiu na 24. január 2019.

Je teda možné, že o tom veľké ryby vedeli o niečo skôr a svojim predajom naštartovali zúrivý prepad, ktorý potom samotné zverejnenie tejto novinky mohlo ešte viac prehĺbiť.

Ak vás zaujíma, prečo je projekt prevádzkovateľa burzy v New Yorku Bakkt takou veľkou vecou, že sme ho nazvali “lepší než ETF”, prečítajte si tento článok.

Záver

Špekulovať ohľadom dôvodov krvácania kryptomien by sa dalo ešte dlho. My sme vám v tomto článku ponúkli tie najpravdepodobnejšie. Dozvedeli ste sa tiež, čo je to Hidden GAP a kde sa nachádza ďalšia oblasť, kam by to nejaká prípadná veľryba mohla chcieť zosekať. Celý náš tím situáciu priebežne sleduje a budeme vás aj naďalej informovať o novinkách a správach. Tiež vám dodáme motiváciu v týchto ťažkých časoch, kedy mnoho ťažiarov aj kryptofiriem krachuje a minery sa vraj predávajú na váhu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.