Čína zaznamenala v mesiaci júl zvýšenie obchodného prebytku, ktorý dosiahol hodnotu 101 miliárd dolárov. Ide o nový rekord, za ktorým je potrebné vidieť zvýšenie exportu, ktorý narástol o pätinu, a to za posledných šesť mesiacov. Rovnako v júli narástol export do Ruska, ktoré v súčasnosti čelí západným sankciám a obchodné kontakty s Čínou v posledných mesiacoch klesali. Na údaje upozornila TASR a agentúra Reuters.
Čína zvýšila export
Export produktov vyrobených v Číne sa zvýšil v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 18 %, pričom ide o najväčší nárast od začiatku roka. Podľa analytikov by tento rast mal byť dočasný, keďže globálna spotreba bude vzhľadom na makroekonomické faktory klesať, ako upozornili analytici Reuters. Napriek tomu tento rast v súčasných ekonomických pomeroch prekvapil.
„Rast čínskeho vývozu opäť prekvapil rastom. (To) naďalej pomáha čínskej ekonomike v ťažkom roku, keďže domáci dopyt zostáva pomalý,” uviedol Zhiwei Zhang, hlavný ekonóm spoločnosti Pinpoint Asset Management.
Export narástol o 101 miliárd dolárov. Zdroj: tradingeconomics.com
Zvýšený prebytok produktov sa dotkol aj exportu do Ruska. Vzájomná obchodná spolupráca medzi oboma krajinami v posledných mesiacoch stagnovala a mala klesajúcu tendenciu. Čína síce priamo neodsúdila ruskú inváziu, ale ani politiku Kremľa nepodporila. Dôvody boli predovšetkým ekonomické. Od vojny na Ukrajine tak po dobu štyroch mesiacov export z Číny do Ruska klesal, no v júli narástol o 20 %.
Čítaj tiež: 3 dôvody, podľa ktorých bude recesia v roku 2022 úplne odlišná ako v minulosti
Čína a Rusko posilnili vzájomný obchod
Podobne aj export z Ruska do Číny začal rásť, pričom výrazne rástol už v júni a dosiahol hodnotu takmer 50 %. Podľa správy čínskej colnej správy medziročný vývoz z Číny do Ruska pre západné sankcie narástol o 22,2 %. V júni sa export z Ruska do Číny zvýšil medziročne o 56 %, v júli o 49,3 %. Mesiac predtým to bolo 79,6 %.
Sankcie uvalené západnými mocnosťami na Rusko tak viedli od vypuknutia vojny k prehĺbeniu obchodnej spolupráce medzi Ruskom a Čínou, ako varovali niektorí analytici. Rusko sa stalo pre Čínu dôležitým zdrojom energetických dodávok surovín a ropy. Rusko v pozícii exportéra ropy do Číny vytlačilo podľa Reuters aj Saudskú Arábiu, ktorá bola predtým na prvom mieste.
Čítaj ďalej: Toto sú najväčšie ekonomické riziká, ktoré nás čakajú