Ekonomika a jej najväčšie hrozby
Ekonomika a jej najväčšie hrozby. Zdroj: Shutterstock.com/Lightspring

Mnoho odborníkov zvažuje, čo je momentálne najväčšou hrozbou, ktorej globálna ekonomika čelí. Častokrát sa ekonómovia obávajú stagflácie, teda kombinácie inflácie a recesie. Čo je teda najväčšou ekonomickou hrozbou, ktorá nás môže čakať?

Podľa agentúry Bloomberg je jednou z hlavných hrozieb energetická a potravinová kríza. Táto kríza spôsobí hlavne ochudobnenie nižšej a strednej triedy. S potravinovou krízou je tiež spojené riziko hladovania na Blízkom východe a v Afrike.

Ďalším rizikom je pokračovanie rastúcich cien napriek zvyšovaniu úrokových sadzieb FED-om. Ani agresívne navýšenie by nemuselo infláciu potlačiť okamžite. S tým priamo súvisí aj pomalšie tempo rastu reálnej mzdy, ktorá nestíha za infláciou a kúpyschopnosť klesá.

Prečítaj si tiež: Začala praskať bublina? Ceny nehnuteľností klesajú

Ekonomika čelí recesii

Hrozbou, ktorú treba brať do úvahy, je aj riziko nie najlepších politických rozhodnutí. Vlády totižto musia nájsť správnu kombináciu rozhodnutí, ktoré znížia infláciu bez toho, aby spôsobili dlhodobú recesiu. Recesia by totižto spôsobila zvýšenú nezamestnanosť. Častokrát sa spomína aj pojem stagflácia. Ide o situáciu, keď ceny rýchlo rastú, no ekonomika sa ponára do recesie.

Ďalšou hrozbou je globálna neistota a geopolitika. S nimi súvisí cena ropy, ktorá sa nedávno prepadla na cenové úrovne spred vypuknutia ruskej invázie, no riziko ďalšieho rastu cien stále existuje. Pretrvávajúci ropný šok by totižto komplikoval oživenie ekonomiky.

Pokles ceny ropy WTI
Pokles ceny ropy WTI. Zdroj: Tradingeconomics

V neposlednom rade pretrvávajúcou hrozbou je aj stále prebiehajúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou. Do tohto konfliktu bol vtiahnutý ekonomicky takmer celý svet a inak by to nebolo ani v prípade konfliktu medzi Čínou a Taiwanom, resp. USA v otázke suverenity Taiwanu.

Na záver je stále pretrvávajúcou hrozbou aj pokračujúca covidová pandémia. Zdá sa, že časy ekonomického pokoja sú dávno preč a svet čaká na vyriešenie mnohých globálnych problémov od konfliktov medzi krajinami až po otázku navyšovania cien a potravinovej krízy.

Mohlo by ťa zaujímať: Ceny energií môžu roky udržiavať vysokú infláciu

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance