Čína vs. USA – digitálny jüan vyostruje napätie dvoch najväčších ekonomík sveta

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Súboj aktuálne dvoch najväčších ekonomík sveta sa v poslednom období vyostruje. Čína sa po oficiálnom vyhlásení o digitálnom jüane stretáva s viacerými mediálnymi útokmi zo strany USA. Čínski predstavitelia ministerstva zahraničných vecí reagovali na amerických senátorov, ktorí vyjadrili nesúhlas s používaním novej digitálnej čínskej meny na zimných olympijských hrách v Pekingu v roku 2022.

Prečítajte si tiež o čínskej situácii minerov: Čína pozastavuje ťažbu BTC aj v ďalšej provincii – Mining kauza pokračuje

Atmosféra sa stupňuje

Zdá sa, že napätie medzi dvoma krajinami sa bude do začiatku olympijských hier stupňovať. Posledná tlačová konferencia čínskeho ministerstva zahraničných vecí mierne odkryla karty. Hovorca ministerstva Čao Li-ťien sa vyjadril k listu, ktorý obdržal olympijský výbor USA od amerických senátorov. Tí sa obávajú použitia digitálneho jüanu ako sledovacieho zariadenia.

”Žiadame amerických predstaviteľov, aby dodržiavali ducha stanoveného v olympijskej charte a aby prestali robiť zo športu politickú záležitosť. Taktiež ich žiadame, aby prestali vytvárať z našej digitálnej meny problém.”

Môže vás zaujímať: Inflácia pomaly likviduje ekonomiku USA! Bitcoin získava publicitu zdarma

Podľa čínskych predstaviteľov neznalosť neospravedlňuje amerických senátorov, ktorí by si najprv mali zistiť, čo digitálna mena v skutočnosti je.

Tlak prišiel zo strany USA

Senátori Marsha Blackburnová, Roger Wicker a Cynthia Lummisová napísali otvorený list predsedníčke predstavenstva Olympijského a paraolympijského výboru USA Susanne Lyonsovej. Hlavným cieľom listu bolo upozorniť na digitálny jüan, ktorý vraj môže viesť ku sledovaniu a vystopovaniu Čínskou ľudovou bankou. Podľa senátorov je preto potrebné zabrániť americkým športovcom používať čínsku digitálnu menu.

Prečítajte si o aktuálnej situácii kryptomien v USA: USA zavádza prísny dohľad nad kryptomenami – Aký to má dopad na ľudí? A čo EÚ?

Senátori trvajú na svojich tvrdeniach, pričom skonštatovali, že americkí športovci môžu byť týmto spôsobom sledovaní aj po návrate do USA. Podľa nich je digitálny jüan natoľko dôsledný, že dokáže vystopovať presné údaje pohybu, a dokonca aj nákupov v obchode.