Chyba na burze Coinbase z vás mohla spraviť milionárov.
Chyba na burze Coinbase z vás mohla spraviť milionárov. Zdroj: shutterstock.com/RalfLiebhold

Blockchain technológia a kryptomeny sú medzi nami pomerne krátko, avšak za tento čas si dokázali pritiahnuť extrémne veľa pozornosti. Určite však ešte všetky technológie a služby spojené s kryptomenami nie sú bezchybné. Presvedčiť sme sa o tom mohli opäť včera, kedy vyšlo najavo, že Coinbase, jedna z najväčších a najpopulárnejších búrz na svete má vo svojich systémoch chybu.

Chyba s prijímaním smart kontraktov

Coinbase, burza s hlavným sídlom v San Franciscu, včera verejne oznámila, že má vo svojich systémoch poruchu. Tá mala umožňovať používateľom Coinbase manipulovať s Ethereom. Pomocou smart kontraktu totiž užívatelia vedeli navýšiť počet svojho Etherea aj bez toho, aby ho reálne vlastnili.

Takáto manipulácia so smart kontraktmi bola odhalená iba nedávno, avšak chyba v systéme mala byť údajne už od decembra 2017. Vicompany, holandská spoločnosť, ktorá odhalila daný problém, dostala od Coinbase finančnú odmenu vo výške 10 000 USD.

„Výskum tejto spoločnosti (Vicompany) odhalil problém s kódmi, ktoré sa zaoberajú prijímaním Etherea pomocou kontraktu. To umožnilo posielanie Etherea na Coinbase pomocou kontraktu aj napriek tomu, ak by dokončenie daného kontraktu neprebehlo úspešne.“

Tip z redakcie: Coinbase implementuje Segwit

Burza sa však neskôr vyjadrila, že chyba už bola odstránená. Rovnako potvrdila, že táto porucha nebola nijako zneužitá.

„Chyba bola odstránená vďaka zmeneniu logiky, ktorá sa zaoberá prijímaním kontraktov. Po rozanalyzovaní problému sme zistili, že nebol nijako zneužitý.“

V princípe by táto chyba znamenala, že si ľudia môžu posielať na svoje účty neobmedzené množstvo Etherea aj bez toho, aby ho vlastnili. Muselo by sa tak diať pomocou smart kontraktov. Avšak aj v prípade zlyhania daných kontraktov, by bola suma pripočítaná na Coinbase účet.

Coinbase v tom nie je sám

Coinbase však nie je jediná burza, ktorá mala takéto problémy. Japonská burza Zaif ešte koncom februára odhalila, že kvôli chybe v jej systémoch mohli užívatelia kupovať Bitcoin za 0 dolárov (výhodná kúpa no nie?).

Iba mesiac predtým spoločnosť Overstock riešila celkom kuriózny problém, ktorý však potešil určite nejedného jedinca. Chyba v ich systéme totiž dovolila zákazníkom nakupovať produkty pomocou Bitcoin Cash za cenu Bitcoinu. Nejeden zákazník by tak ušetril nemalé peniaze.

Záver

Aj keď by takáto chyba mohla vyjsť Coinbase poriadne draho, našťastie sa takmer nikomu nepodarilo ju zneužiť. Určite však kryptomenám nepridáva na popularite, že sa takéto chyby objavujú pomerne často. Na druhú stranu treba povedať, že táto technológia je naozaj primladá na to, aby bola bezchybná.

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebookprípadne Instagram, alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. 

Zdroj:
news.bitcoin.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance