Centrálne banky nakoniec príjmu Bitcoin! Prečo?
Centrálne banky nakoniec príjmu Bitcoin! Prečo? Zdroj: https://www.shutterstock.com/Andy.LIU

S rastúcou popularizáciou kryptomien a digitálnych aktív rástla aj ich kritika zo strany bánk a centrálnych bánk. Centrálne banky po celom svete varovali a varujú pred negatívnym dosahom adopcie kryptomien, ktorá môže ohroziť ekonomickú a finančnú stabilitu štátov. Napriek tomu už dnes môžeme vidieť prvé signály toho, ako banky menia svoj postoj ku krytomenám a dokonca ich ponúkajú svojim klientom.

Centrálne banky a kryptomeny

Centrálne banky spolu s bankovým sektorom sa ešte stále v súčasnosti stavajú voči kryptomenách kriticky a varujú pred ich používaním. Nie je to tak dávno, čo ruská centrálna banka koncom roka 2021 chcela zakázať investorom investovať na území Ruskej federácie do kryptomien. Dnes je situácia aj pre prebiehajúcu vojnu odlišná a názor banky sa pomaly mení.

Podobne aj predstavitelia Európskej únie a Európskej centrálnej banky prechovávajú voči kryptomenám skepticizmus. Pre obavy z kryptomien sa začal vývoj na projekte digitálneho eura (tzv. CBDC), ktorého prototyp by mal byť predložený v roku 2023. Pokiaľ projekt dostane v EÚ zelenú, do roku 2025 by malo byť digitálne euro na svete. Bitcoin a kryptomeny sú stále vnímané predovšetkým ako vysoko rizikové, volatilné a neekologické, čo je argument, ktorý v poslednej dobe rezonuje v mediálno-politickom prostredí.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Spoločnosť Goldman Sachs začína revolúciu – spúšťa poskytovanie pôžičiek, ktoré sú kryté Bitcoinom!

Zmena postoja

Napriek vyššie uvedenej kritike už dnes vidíme, ako sa postoj inštitúcií tradičného finančného sektora mení. Príkladom je spoločnosť Fidelity, ktorá umožní klientom investovať do Bitcoinu z ich dôchodkových účtov 401k. Pri maximálnej alokácii 20 % možno očakávať, že BTC by mohol v lete tohto roka, keď bude ponuka pre klientov spustená, zaznamenať prílev až 800 miliárd dolárov!

Švajčiarska národná banka prekvapivo nedávno oznámila, že by mohla v budúcnosti pridať Bitcoin do svojej bilancie, hoci BTC v súčasnosti nespĺňa štandardy banky pre rezervnú menu. Známa americká investičná a banková spoločnosť Goldman Sachs tiež informovala, že spúšťa pre svojich klientov možnosť dostať pôžičku, pri ktorej klient môže použiť bitcoiny ako kolaterál. Bitcoin sa tak stane zábezpekou, ktorú banka akceptuje a na odplatu klientovi poskytne úver vo fiatovej mene, teda v dolároch.

Podľa známeho kryptomenového analytika z YouTube kanálu Coin Bureau, nie je otázkou času, či centrálne banky príjmu Bitcoin, ale skôr kedy. Súčasný odmietavý postoj môže zastierať ich reálny záujem o Bitcoin, ktorý dnes už nemôže byť ignorovaný.

Čítaj tiež: Graf na dnes: 300-miliardový pokles švédskych akcií!

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
najstaršie
najnovšie Najviac hodnotené
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Jabo
Jabo
10 dni dozadu

Otazka kedy, je otazka casu.