Technická analýza: čmáranice, v ktorých každý vidí, čo chce? (Komentár)

Titulky Technická analýza: čmáranice, v ktorých každý vidí, čo chce? (Komentár)
Technická analýza: čmáranice, v ktorých každý vidí, čo chce? (Komentár). Zdroj: shutterstock.com/OHishiapply
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Známy investor a analytik Peter Brandt, ktorý sa aktívne venuje obchodovaniu od 70. rokov minulého storočia, nedávno na svojom twitterovom účte rozvíril diskusiu svojím príspevkom. Brandt publikoval vtipný graf plný čiar, ktorým chcel obrazne poukázať na problém a nezmyselnosť kreslenia trendových čiar, ktoré sú súčasťou technickej analýzy. Následne sa pod jeho príspevkom začala diskusia, či má skúsený investor skutočne pravdu.

Technická analýza – veštenie z náhodných čiar?

Ako môžete vidieť na obrázku nižšie, Brandt svojím príspevkom zaťal na citlivé miesto. Značenie trendových čiar a určovanie trendu patrí do základnej výbavy investorov, ktorí sledujú a predikujú správanie trhu. Táto metóda sa používa aj v prípade analýz a predikcií cenového vývoja kryptomien, hoci neraz sa pre ich volatilitu ukázala ako nie najpresnejší nástroj.

Paródia trendových čiar.

Paródia trendových čiar. Zdroj: Twitter/Peter Brandt

Brandt vo svojom príspevku napísal:

„Tri najbezcennejšie nástroje pre chartistu (osobu, ktorá pracuje s trendovými čiarami – poz. autora) sú:
1. Trendové čiary
2. Ostatné diagonálne čiary
3. RSI a podobné (výnimkou je trojitá divergencia RSI a ceny)
V grafe nižšie je mapa nových galaxií objavených Webbovým teleskopom.”

Kritika známeho investora je paradoxná, pretože Brandt používa desiatky rokov práve technickú analýzu ako svoj investičný nástroj. Pod jeho príspevkom sa, prirodzene, rozprúdila diskusia, do akej miery možno s kritickým postojom Brandta súhlasiť. Niektorí sa spýtali investora, čo majú teda pri obchodovaní používať. Iní investori Brandtovi oponovali, že práve vďaka technickej analýze sa stali bohatými. Niektorých príspevok tak šokoval, že sa pýtali, či Brandtov twitterový účet nebol hacknutý. Našli sa aj takí, ktorí s názorom Petra Brandta súhlasili.

Investor svojím príspevkom opäť otvoril Pandorinu skrinku užitočnosti technickej analýzy. Skutočne značenie čiar a technická analýza pomáhajú, alebo je to všetko len výsledok náhody? Ak by šlo len o náhodu, prečo ľudia vďaka tejto stratégii zarábajú? Táto otázka dodnes rozdeľuje investorov a analytikov. Ako sme však písali v jednom z minulých článkov, práve prebytok nástrojov a metrík, ktoré má investor k dispozícii, môže spôsobiť horší investičný výsledok, ako jednoduché pozorovanie grafu.

Čítaj tiež: Návod, ako prísť o všetky peniaze investovaním (Komentár)