Ľudia sa čoraz viac začínajú obávať o cenu a dodávky plynu. Podľa najnovších predikcií sa cenový rast tak skoro nezastaví. Aké kroky sa chystá podniknúť vláda?
Obavy o dodávky plynu
Slovensko stále odoberá z Ruskej federácie veľké množstvo zásob plynu. Dodávky však môžu v najbližšom období opäť klesnúť, a to až o desiatky percent. Nie sme však jediní. O plyn sa obáva celá Európska únia. Pred pár dňami sa cena plynu pre európsky trh zvýšila o viac ako 70 %. A to všetko po tom, čo Rusko pohrozilo odstávkou. Problémy sa týkajú najmä plynovodu Nord Stream 1, ktorý predstavuje hlavnú trasu plynu z Ruska do EÚ. Scenár absolútnej odstávky by bol najväčším problémom najmä pre Nemecko, ktoré touto trasou zásobuje prakticky celú krajinu.
Prečítaj si tiež: Východ nakupuje lacnejšiu ruskú ropu a predáva ju Západu
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Čo však môže tento scenár znamenať pre Slovensko? Bude vôbec možné pred blížiacou sa zimou naplniť zásobníky? Dodávky ruského plynu podľa najnovších informácií klesli až o 30 %. Pokles vraj postihol aj polo štátneho prepravcu Eustream. Ten hlási pokles dodávok z 38 miliónov metrov kubických plynu na 27 miliónov metrov kubických. Čo je však pozitívne, peňaženky zákazníkov by to nemalo ovplyvniť. Aspoň zatiaľ.
Jeden z hlavných predstaviteľov Kremľa, hovorca Dmitrij Peskov, celú túto problematiku vníma ako dôsledok sankcií, ktoré na Rusko zaviedli západné krajiny.
Dôležitá diverzifikácia pre Slovensko
Nájsť východisko z tejto situácie je naozaj zložité. Slovensko však urobilo dôležitý krok. SPP uzatvorilo kontrakt na plyn zo Severného mora. Výrazne sa tak zvýši bezpečnosť dodávok do republiky.
„Uzavretie predmetných zmlúv, prostredníctvom ktorých sme schopní pokryť približne 65 percent spotreby našich zákazníkov, je spolu s aktuálnym vtláčaním plynu do zásobníkov prejavom zodpovednosti a spoľahlivosti SPP pri riešení aktuálnych výziev na trhu s energiami,” uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta.
Tento krok síce pokrýva len 65 % celkovej spotreby, no je dôležitý na ceste k nezávislosti od ruského plynu.
Čítaj ďalej: Je Bitcoin mŕtvy? Google ukázal zaujímavé štatistiky