Východ nakupuje lacnejšiu ruskú ropu a predáva ju Západu
Východ nakupuje lacnejšiu ruskú ropu a predáva ju Západu. Zdroj: https://www.shutterstock.com/Fly Of Swallow Studio

Zatiaľ čo EÚ a USA uvalili sankcie na ruskú ropu, ázijské krajiny na čele s Čínou a Indiou zvýšili svoje nákupy, čím blokujú plány Washingtonu na obmedzenie ziskov z predaja ruskej ropy, ktoré podľa západných analytikov podporujú vojnu.

Podľa Centra pre výskum energetiky a čistého ovzdušia so sídlom v Helsinkách Rusko za 100 dní od vypuknutia vojenského konfliktu zarobilo na exporte fosílnych palív viac ako 93 miliárd eur, a to aj napriek poklesu vývozu v máji.

Príjmy z vývozu fosílnych palív sú kľúčovým faktorom podporujúcim ruské vojenské posilňovanie a agresiu, keďže zabezpečujú 40 % príjmov federálneho rozpočtu,“ uvádza sa v správe.

Ázia ignoruje sankcie

Komoditná spoločnosť Kpler publikovala správu, v ktorej uvádza, že India v roku 2022 doteraz (za pol roka) nakúpila takmer 60 miliónov barelov ruskej ropy, čo je výrazný nárast v porovnaní s 12 miliónmi barelov za celý rok 2021. India je tiež jednou z krajín, ktorá sa nepostavila priamo proti ruskej agresii a neodsúdila vojenský konflikt.

Dodávky ropy sa zvýšili aj v ďalších ázijských krajinách. Srílanský premiér avizoval ďalšie nákupy ropy z Ruska, keďže krajina potrebuje palivo na udržanie krajiny v ťažkej hospodárskej kríze. Zvýšili sa tiež dodávky ropy do Číny, hoci podľa AP len v menšej miere.

Keďže ceny ropy na finančných trhoch rastú, indické rafinérie sa snažia zo situácie vyťažiť. Moskva ponúka indickým spoločnostiam barel ropy vo výhodnej zľave (30 až 35 dolárov), čo je rozdiel oproti rope Brent, ktorá sa obchoduje za 120 dolárov za barel. Matt Smith, vedúci analytik spoločnosti Kpler, ktorá sleduje toky ruskej ropy, poznamenal:

Ľudia si uvedomujú, že India je rafinérske centrum, ktoré berie ropu za lacnú cenu, rafinuje ju a posiela von ako čisté produkty, pretože na tom môže zarobiť vysokú maržu.“ To vytvára morálnu dilemu pre západné štáty, ktoré síce priamo nenakupujú ruskú ropu, ale dostávajú sa k nim už hotové produkty zo zakázanej komodity.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Čítaj tiež: Graf na dnes: rubeľ na 7-ročnom maxime

Tlak USA

Washington si je vedomý situácie, a preto vyvíja tlak na Indiu. Cieľom zahraničnej politiky USA je zabrániť ďalšiemu zvyšovaniu cien ropy a nákupu ruskej energie, ako uviedol minister zahraničných vecí Antony Blinken a ministerka financií Janet Yellenová. Yellenová

Rozhodne je cieľom obmedziť príjmy smerujúce do Ruska,“ vyhlásila Yellenová.

Indický minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar sa voči kritike USA ohradil a zdôraznil, že India má v úmysle robiť to, čo je v jej najlepšom záujme. Na argument o podpore vojenskej agresie odpovedal:

Ak India financovaním ruskej ropy financuje vojnu… povedzte mi, potom nákup ruského plynu nefinancuje vojnu? Buďme trochu nestranní,“ povedal na nedávnom fóre na Slovensku s odkazom na dovoz ruského plynu do Európy, ktorý stále funguje.

Podľa niektorých analytikov sa v budúcnosti môžu dotknúť západné sankcie aj zákazu dovozu ruského plynu. Tu je však situácia ešte zložitejšia ako pri rope, keďže možnosti sú obmedzené a už dnes podľa posledných správ niektoré krajiny Európy zvažujú obnovenie využitia uhlia ako zdroju energie, čo je na druhej strane vysoko neekologické.

Čítaj ďalej: Národná banka Slovenska predpovedá ďalší rast inflácie a oslabenie ekonomického rastu krajiny

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance