Čaká Slovensko rovnaký osud ako Grékov? Tu sú návrhy ako sa tomu vyhnúť

Ekonomika Ako sa Slovensko vyhne gréckej ceste
Ako sa Slovensko vyhne gréckej ceste. Zdroj: shutterstock.com/RomanR/motioncenter
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Jednou z hlavných oblastí konsolidácie verejných financií by malo byť zlepšenie podmienok pre podnikanie a zachovanie konkurencieschopnosti pre Slovensko, radí podľa denníka Pravda partnerka poradenskej spoločnosti Grant Thornton Silvia Hallová. Pomôcť má aj nástroj daňovej licencie, vďaka ktorému by platili minimálne dane aj podnikatelia v strate, keďže údajne až 80 % firiem vykazuje minimálne príjmy.

Ako sa Slovensko vyhne gréckej ceste?

Ku konsolidácii má prispieť aj zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty (HDP) spojené s cielenou podporou najchudobnejších obyvateľov. Zdaňovať by sa mohli efektívnejšie aj negatívne externality spojené s environmentálnymi daňami a poplatkami. Ďalším opatrením má byť ročné zúčtovanie sociálnych odvodov a zavedenie limitu pri zdravotných odvodoch.

Priestor na vyššie zdanenie je aj v oblasti nehnuteľností. Z prvej nehnuteľnosti by sa platila najmenšia daň a v prípade ďalších isté percento z trhovej hodnoty. Už skôr sme informovali o tom, že majetkové dane tvoria na Slovensku iba 1 % z celkových daňových príjmov, zatiaľ čo priemer OECD je až 6,12 %.

Silvia Hallová ďalej odporúča zrušenie rekreačných poukazov, ktoré predstavujú zbytočnú záťaž, keďže cestovný ruch už dosiahol predpandemické čísla. Pomôcť má aj rovná daň a zrušenie daňových výnimiek s cieľom eliminovať daňovú optimalizáciu. Rovnako by sa mala zrušiť aj 15-percentá znížená daň z príjmu právnických osôb do obratu 49 790 eur, ktorá viedla k rozloženiu väčších firiem na viacero menších.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Deficit štátneho rozpočtu znižuje vyhliadky ekonomického rastu

Ku koncu septembra dosiahol podľa Ministerstva financií SR štátny rozpočet Slovenska schodok vo výške 3,916 miliardy eur. Zatiaľ nie je známe ako presne bude nová vláda konsolidovať verejné financie, no Robert Fico vo svojom vyjadrení uviedol, že odmieta 100 opatrení, ktoré predstavila dosluhujúca vláda. Tie mali slúžiť ako odporúčania, no bez podpory novej vlády sú bezpredmetné.

Bilancia štátneho rozpočtu

Bilancia štátneho rozpočtu. Zdroj: MFSR

Politická strana Smer, ktorá vyhrala voľby avizovala, že verejné financie chce konsolidovať ročným tempom 0,5 %. Škrtanie výdavkov a snaha hľadať rôzne zdroje príjmov do štátnej pokladnice budú kľúčové faktory, ktorý spôsobia pokles hospodárskeho rastu.

S podobnou predpoveďou pre Slovensko prišla aj Národná banka Slovenska (NBS), ktorá nedávno znížila svoju prognózu rastu HDP pre budúci rok z hodnoty 3,3 % na 2,7 %. Okrem vysokého deficitu tento scenár podporí aj negatívny vývoj medzinárodných vzťahov a vysoké úrokové sadzby.

Mohlo by ťa zaujímať: Deficit štátneho rozpočtu Slovenska čoskoro vybuchne

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.