Prázdne byty a domy na Slovensku pribúdajú. V ktorom kraji ich je najviac?

Ekonomika Státisíce bytov a domov na Slovensku sú neobývané
Státisíce bytov a domov na Slovensku sú neobývané. Zdroj: shutterstock.com/RossHelen/hanohiki
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Na území Slovenska sú státisíce neobývaných bytov a domov. Zaujímavosťou však je, že najviac takýchto bytov je v okolí hlavného mesta, informuje o tom denník Pravda.

Ak sa budeme baviť o konkrétnych číslach, tak podľa údajov štatistického úradu bolo v roku 2021 na Slovensku 499 081 bytov a 285 429 domov, ktoré neboli obývané.

Ako sme už spomínali vyššie, najviac neobývaných bytov je v Bratislavskom kraji, kde ich evidovali takmer 100 tisíc. Najmenší záujem je o mestskú časť Ružinov, tam je viac ako 19,5 tisíc prázdnych bytov.

Na Slovensku je aktuálne takmer pol milióna neobývaných bytov

Na Slovensku je aktuálne takmer pol milióna neobývaných bytov. Zdroj: shutterstock.com/alexandre zveiger

Na druhej strane, v počte prázdnych domov vedie Banskobystrický kraj a to s počtom 42 933. Čo sa týka rozdelenia na okresy, tam jednoznačne vyhráva Rimavská Sobota (4 855 domov).

Z celkovej štatistiky vyplýva aj to, že po poslednom sčítaní v roku 2021 bolo na Slovensku vyše 2,23 milióna bytov a viac ako 1,23 milióna domov. Tam patria obe kategórie, tie obývané aj tie prázdne.

Najväčší záujem na bývanie je v Bratislavskom kraji. Tam jednoznačne vedie Senec, kde za posledné desaťročie pribudlo 57 % obývaných domov, nasleduje Petržalka s 32 % a Pezinok s 23 %.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Výstavby bytov na Slovensku naďalej pokračujú

Ani takáto štatistika neodrádza developerov od výstavby nových bytových jednotiek aj napriek tomu, že čoraz menej Slovákov má možnosť si kúpiť vlastné bývanie. Medziročne počet skolaudovaných bytov narástol o 11,2 %. Najvyšší nárast zaznamenal Bratislavský, Trnavský a Košický kraj.

Ceny nehnuteľností dokonca začali klesať. V závislosti od lokality sa údaje pohybujú od 10 do 20 %. Problém je ale s hypotékami, ktoré si môže dovoliť čoraz menej Slovákov.

Bytová výstavba na Slovensku

Bytová výstavba na Slovensku. Zdroj: Štatistický úrad

V súčasnosti je priemerná úroková sadzba pre nové hypotéky na Slovensku v porovnaní s EÚ stále pomerne nízka. Napriek tomu dostupnosť bývania klesla na úroveň spred 15 rokov, náklady na hypotéky stále nedosahujú úroveň z obdobia rokov 2006 až 2008.

Ešte je tu jedna zaujímavá štatistika, ktorá hovorí, že Slováci musia zarábať najdlhšie na vlastné bývanie spomedzi všetkých európskych krajín. Hovoríme o sume 14 ročných platov v hrubom.

Ak si pre porovnanie zoberieme Čechov, im stačí šetriť o jeden rok menej. Najlepšie sú na tom stále krajiny ako Belgicko a Nórsko, kde obyvateľom stačí na nové bývanie menej ako 5 ročných miezd.

Prečítajte si aj: Slováci musia zarábať na vlastné bývanie najdlhšie spomedzi všetkých krajín v Európe

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.