Čaká nás podobná kríza ako počas krachu v roku 1929?

Ekonomika Kríza z roku 1929
Kríza z roku 1929. Zdroj: shutterstock.com/Only background/Lumen Photos
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Súčasné dianie na finančnom trhu mnohí prirovnávajú k roku 1907 alebo 2008. Dnes sa ale pozrieme na podobnosti s obdobím, ktoré predchádzalo Veľkej hospodárskej kríze. Podľa správy Forbes, generálny riaditeľ SpaceX a Tesly, Elon Musk, nedávno zdôraznil podobnosť s krachom v roku 1929.

Elon Musk reagoval komentárom na Twitteri pod profilom investičnej riaditeľky ARK, Cathie Wood. V roku 1929 nastal masívny krach akciového trhu, ktorý následne vyvrcholil vo Veľkú hospodársku krízu. Tomuto obdobie predchádzal rýchly ekonomický rast 20. rokov.

Dow Jones zaznamenal rast 600 % od roku 1921 až do roku 1929 kedy len za 3 roky stratil takmer 90 % hodnoty. HDP USA sa znížilo o vyše 36 % a nezamestnanosť dosiahla 25 %. Síce taktiež krachovali banky, no súčasná ekonomika je úplne iná ako spred 100 rokov.

Ak sa zaujímate o porovnanie súčasnej krízy s rokmi 1907 a 2008, odporúčame vám prečítať si aj nasledujúce články:

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Každá kríza je jedinečná

Typickým výsledkom krízy je vytvorenie opatrení, ktoré majú zabezpečiť, aby sa história neopakovala. Väčšinou sú funkčné, no nezabránia tvorbe novej krízy. Z tohto dôvodu nie je prekvapivé, že každá kríza má svoje vlastné špecifiká. Napriek tomu sú tieto obdobia podobné, pretože v poslednom desaťročí sme boli svedkami nárastu hodnoty globálnych trhov až do roku 2022.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Na záver by sme mohli zhodnotiť, že súčasná kríza bude jedinečná a nebude totožná so žiadnou inou z minulosti. Svet sa vyvíja, uplatňujú sa odlišné opatrenia a trhové podmienky sú stále iné. Ekonomiky čelia vysokej inflácii, ktorá je sprevádzaná extrémnymi úrokovým sadzbami. Reálne mzdy rapídne klesli a korporátne spoločnosti zvyšujú ceny nad rámec inflácie. Za súčasných podmienok by nebolo prekvapujúce, že kríza by sa preliala až do roku 2024.

Mohlo by ťa zaujímať: Globálne trhy reagujú na rozhodnutie Americkej centrálnej banky poklesom

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.