Súčasné dianie na finančnom trhu mnohí prirovnávajú k roku 1907 alebo 2008. Dnes sa ale pozrieme na podobnosti s obdobím, ktoré predchádzalo Veľkej hospodárskej kríze. Podľa správy Forbes, generálny riaditeľ SpaceX a Tesly, Elon Musk, nedávno zdôraznil podobnosť s krachom v roku 1929.
Elon Musk reagoval komentárom na Twitteri pod profilom investičnej riaditeľky ARK, Cathie Wood. V roku 1929 nastal masívny krach akciového trhu, ktorý následne vyvrcholil vo Veľkú hospodársku krízu. Tomuto obdobie predchádzal rýchly ekonomický rast 20. rokov.
Dow Jones zaznamenal rast 600 % od roku 1921 až do roku 1929 kedy len za 3 roky stratil takmer 90 % hodnoty. HDP USA sa znížilo o vyše 36 % a nezamestnanosť dosiahla 25 %. Síce taktiež krachovali banky, no súčasná ekonomika je úplne iná ako spred 100 rokov.
The echo is more like the early 1920s, after a pandemic and a war – the Spanish Flu and WWI – as three major innovation platforms were evolving into mass market opportunities – electricity, telephony, and the automobile, contributing to the breathtaking ”Roaring Twenties” https://t.co/EIcAeEcJmF
— Cathie Wood (@CathieDWood) March 15, 2023
Ak sa zaujímate o porovnanie súčasnej krízy s rokmi 1907 a 2008, odporúčame vám prečítať si aj nasledujúce články:
- Trh pripomína paniku z roku 1907 – čo môžeme čakať?
- Horšia kríza ako v roku 2008? Tento scenár nechce nikto počuť
Každá kríza je jedinečná
Typickým výsledkom krízy je vytvorenie opatrení, ktoré majú zabezpečiť, aby sa história neopakovala. Väčšinou sú funkčné, no nezabránia tvorbe novej krízy. Z tohto dôvodu nie je prekvapivé, že každá kríza má svoje vlastné špecifiká. Napriek tomu sú tieto obdobia podobné, pretože v poslednom desaťročí sme boli svedkami nárastu hodnoty globálnych trhov až do roku 2022.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Na záver by sme mohli zhodnotiť, že súčasná kríza bude jedinečná a nebude totožná so žiadnou inou z minulosti. Svet sa vyvíja, uplatňujú sa odlišné opatrenia a trhové podmienky sú stále iné. Ekonomiky čelia vysokej inflácii, ktorá je sprevádzaná extrémnymi úrokovým sadzbami. Reálne mzdy rapídne klesli a korporátne spoločnosti zvyšujú ceny nad rámec inflácie. Za súčasných podmienok by nebolo prekvapujúce, že kríza by sa preliala až do roku 2024.
Mohlo by ťa zaujímať: Globálne trhy reagujú na rozhodnutie Americkej centrálnej banky poklesom