Čaká kryptomeny ďalšia rana? Najväčšej ťažiarskej firme bitcoinov hrozí bankrot!

Novinky Čaká kryptomeny ďalšia rana?
Čaká kryptomeny ďalšia rana? Zdroj: shutterstock.com/CKA
BITmarkets BITmarkets

Spoločnosť Core Scientific, najväčšia svetová firma na ťažbu bitcoinov, vo svojej správe americkej Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC) uviedla, že jej dochádza hotovosť na financovanie ťažiarskych strojov. Situácia je natoľko vážna, že Core Scientific ráta aj s možnosťou bankrotu.

Kríza doľahla na ťažiarov bitcoinov

Ťažba kryptomien na báze konsenzu Proof of work vyžaduje na svoju réžiu dostatočné kapacity energie. Od vypuknutia vojnu na Ukrajine rapídne narástla cena elektriny, čo negatívne zasiahlo aj sektor ťažiarov kryptomien. Keďže výsledný zisk ťažiarov je kombináciou ceny kryptomeny a nákladov na réžiu, klesajúci trend a rast elektriny je nebezpečná kombinácia.

Najväčší ťažobný gigant Core Scientific čelí finančným ťažkostiam práve pre nízku cenu Bitcoinu a vysoké ceny energií. Spoločnosť si v súčasnosti najala právnikov a finančných poradcov, ktorí majú vypracovať scenáre, aké možnosti firma má.

Prevádzkové výsledky a likvidita spoločnosti boli vážne ovplyvnené dlhodobým poklesom ceny bitcoinu, nárastom nákladov na elektrickú energiu, zvýšením miery hashovania globálnej bitcoinovej siete,” uvádza sa v správe SEC-u.

Ťažba bitcoinov je čoraz menej finančne výhodná

Ťažba bitcoinov je čoraz menej finančne výhodná . Zdroj: shutterstock.com/Maxx-Studio

V správe Komisii pre cenné papiere a burzy (SEC) spoločnosť varovala, že jej môže dôjsť hotovosť ešte pred koncom tohto roka, čo ju prinúti uchýliť sa k ochrane pred bankrotom. Negatívny dosah na finančný stav firmy mal aj krach krypto-banky Celsius Network. Spoločnosť Celsius pre reštrukturalizačný proces nie je schopná splácať svoje záväzky firme Core Scientific, čo skomplikovalo situáciu aj ťažobnej firme.

Závažné finančné pomery spoločnosti majú katastrofálny vplyv na cenu akcií. Tie sa prepadli takmer o 80 %, z 1,08 dolára na 0,22. Firma vstúpila na burzu len minulý rok. Odvtedy ide o najväčší pokles výkonnosti jej akcií. Okrem tohto negatívneho signálu je Core Scientific žalovaná právnickou firmou Portnoy Law Firm pre podozrenie z nelegálneho a podvodného obchodovania s cennými papiermi.

Graf: CORZ/USD. 4H

Graf: CORZ/USD. 4H. Zdroj: Tradingview

Bankrot najväčšej ťažobnej spoločnosti Bitcoinu na svete môže byť ďalším impulzom pre pokles celého kryptomenového trhu na nižšie minimá. V prípade vyhlásenia bankrotu je nutné očakávať na trhoch vysokú volatilitu. Prípad budeme pre vás naďalej sledovať.

Čítaj ďalej: Facka kritikom kryptomien? 74 % inštitúcií plánuje investovať do kryptomien!

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
Zdroj: ambcryptoTAGY: