Bývalému šéfovi Binance hrozí väzenie. Kedy súd rozhodne?

  • Changpeng Zhao sa dozvie rozdusok vo februári 2024
  • Súdny spor medzi SEC-om a Binance naďalej pokračuje
  • Kryptomenový trh vstupuje do novej éry
Novinky Bývalý šéf Binance čelí trestu
Bývalý šéf Binance čelí trestu. Zdroj: shutterstock.com/Iryna Budanova/Morocko/Sidenko Tatiana
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bývalý šéf najväčšej kryptomenovej burzy na svete Binance, Changpeng Zhao (CZ), sa dozvie rozsudok už vo februári 2024. Americký federálny sudca schválil dohodu z 21. novembra 2023 o vine a treste medzi CZ a vládou USA, uvádza správa News Bitcoin. Hrozí Zhaovi väzenie?

Bývalému šéfovi Binance hrozí 18-mesačné väzenie

Dohoda CZ s vládnymi organizáciami v rámci Ministerstva spravodlivosti je výsledkom obvinení, že Binance sa nezaregistrovala ako podnik poskytujúci peňažné služby a porušila zákon o bankovom tajomstve. To viedlo k pokute 4,3 miliardy dolárov.

Vyšetrovanie trvá už niekoľko rokov a urovnanie má byť strednou cestou, ktorá umožní burze pokračovať v jej činnosti a zároveň sa vyhne potenciálnemu zákazu.

Bývalý šéf Binance uznal svoju vinu v otázke týchto obvinení. V súčasnosti nesmie opustiť územie USA až do vynesenia rozsudku, a to aj napriek prepusteniu po kaucii vo výške 175 miliónov dolárov.

Po tom, čo súd nevzniesol žiadne námietky, naplánoval opätovné stretnutie na 23. februára 2024. Okamžite po tejto dohode Changpeng Zhao odstúpil z funkcie generálneho riaditeľa Binance a hrozí mu 18-mesačné väzenie.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Binance ani Changpeng Zhao nie sú z najhoršieho von

Funkciu generálneho riaditeľa Binance prevzal Richard Teng. Priznanie Changpeng Zhaa vrhá na burzu pochybnosti, s ktorými sa nový riaditeľ musí vysporiadať. Binance musí predkladať pravidelné správy vláde USA a celá spoločnosť je teraz pod drobnohľadom regulátorov.

Všetky tieto udalosti ale vedú k jednému záveru. Ľudia čoraz menej veria centralizovaným kryptomenovým burzám.

Napriek dohode medzi CZ a vládou USA nie je Binance z najhoršieho von. Súdny spor so SEC-om táto záležitosť nevyriešila a proces naďalej pokračuje. Dohoda môže dokonca spôsobiť, že SEC dostane do ruky nové dôkazy, s ktorými burzu usvedčí. Komisia vzniesla celkovo 13 obvinení proti subjektom kryptomenovej burzy a bývalému riaditeľovi.

Kryptomenový trh vstupuje do novej éry

Na záver môžeme zhodnotiť, že nech už prípad Changpeng Zhaa dopadne akokoľvek, jasne vidíme, kam sa trh kryptomien uberá.

Najviac zasiahnuté sú centralizované burzy, ale aj spoločnosti, ktoré sú zamerané na kryptomenové produkty. Nedostatočné regulačné prostredie spôsobuje, že vzniká čoraz viac podvodov a útokov. Dôvera v samotný trh je čoraz slabšia.

Kryptomenový trh vstupuje do novej éry, kde budú mať hlavné slovo regulačné orgány a pôvodná myšlienka anonymity a decentralizácie sa postupne vytratí. Na jednej strane utopická predstava o paralelnom finančnom svete zanikne, no na druhej strane za pomoci regulácií môžu kryptomeny dosiahnuť podstatne vyššiu adopciu a využitie.

Mohlo by ťa zaujímať: Burza Binance čelí veľkým problémom. Je stále dobrý čas investovať do kryptomien?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.