Kryptomenové burzy sa vrátili 5 rokov dozadu. Ľudia im už neveria a vyberajú kapitál

Novinky Kryptomenové burzy čelia odlivu kapitálu
Kryptomenové burzy čelia odlivu kapitálu. Zdroj: shutterstock.com/AGGIO/Ground Picture
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Bitcoin (BTC) reprezentuje akýsi index celého kryptomenového trhu. Preto na základe údajov z bitcoinovej siete vieme určiť správanie investorov na celom trhu. Jeden zo základných sieťových ukazovateľov od Glassnode hovorí o tom, že kryptomenové burzy sú čoraz menej populárne a čelia masívnym odlivom kapitálu. Môže to znamenať začiatok ich konca?

Kryptomenové burzy čelia masívnemu odlivu kapitálu

Celková ponuka Bitcoinov na kryptomenových burzách v čase písania článku predstavuje 2 333 603 (11,93 %) mincí. Ide o najnižšiu zaznamenanú hodnotu od marca 2018. Centralizované burzy sa tak vrátili o 5 rokov dozadu. Pre porovnanie, vrchol počtu Bitcoinov na burzách sa dosiahol 13. marca 2020 a to na hodnote 3 234 604 (17,69 %). To znamená, že 3 a pol roka dochádza k výraznému odlivu najväčšej kryptomeny na svete. Rovnaký trend by sme ale mohli identifikovať aj pre zvyšok trhu.

Bitcoin mizne z kryptomenových búrz

Bitcoin mizne z kryptomenových búrz. Zdroj: Glassnode

Odliv z búrz môžeme chápať z dvoch strán mince. Na jednej strane si ľudia vyberajú kryptomeny do externých peňaženiek, čím jasne vidieť, že čoraz viac investorov chápe otázku bezpečnosti. Na druhej strane sú burzy, ktoré strácajú likviditu. Tá sa im môže stať v budúcnosti osudná, pretože platformy s menšími objemami nebudú schopné realizovať transakcie pri nízkej likvidite.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Prečo ľudia neveria burzám a vyberajú kryptomeny?

Zrejme najvýznamnejší faktor, ktorý negatívne ovplyvnil kryptomenové burzy je tlak regulačných orgánov. V posledných rokoch zaviedli takmer všetky burzy KYC (povinnosť zadať občiansky preukaz pri obchodovaní), ale mnohé museli svoju činnosť dokonca ukončiť. Nedávno odstúpil pod tlakom už bývalý riaditeľ Binance, Changpeng Zhao, kedysi druhá najväčšia burza FTX skrachovala a jej šéfa odsúdili. No a dodnes vedú burzy ako Coinbase, Binance a Kraken súdny spor s americkou Komisiou pre cenné papiere a burzy (SEC).

Niet sa čomu čudovať, že dôvera investorov v tieto obchodné platformy je čoraz menšia. Nehovoríme však len o regulačných tlakoch. Čoraz viac ľudí si totiž uvedomuje čo znamená držanie kryptomien na burze. Ak totiž nakúpite Bitcoin na burze, nie ste jeho majiteľom, pretože súkromné kľúče vlastní burza. A ak platíte v obchode s kartou od burzy, platforma vám len prevedie kryptomeny na tradičnú menu, ktorou platíte.

Všetky tieto trendy naznačujú, že mnohé kryptomenové burzy zrejme nečaká svetlá budúcnosť. Dodnes nie je tento sektor dostatočne regulovaný, no nariadenia budú pribúdať a najväčšie kryptomenové spoločnosti nebudú mať na výber.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin rastie už 100 dní. Pripravte sa na výrazný pád ceny

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.