Odrádza vás na elektromobiloch vysoká cenovka? Tento tip pre vás môže byť riešením

  • Mnohých pri kúpe elektromobilu odrádza práve vysoká cenovka
  • Jedným z možných riešení je operatívny lízing
Ekonomika Ceny elektromobilov sú stále pomerne vysoké
Ceny elektromobilov sú stále pomerne vysoké. Zdroj: shutterstock.com/Vladimka production/Pormezz
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Elektromobilita sa postupne prebíja aj cez klasické spaľovacie motory, no pre mnohých je stále prekážkou ich pomerne vysoká cena práve v porovnaní s klasickými autami na benzín alebo naftu. Existuje však viacero možností financovania, téme sa venoval Trend.

Ako už vieme, prelomovým rokom bude 2035, keď sa minimálne v EÚ prestanú vyrábať autá so spaľovacím pohonom. Znamená to, že po tomto roku si kúpite nové už len elektromobily. Ich výhody sú jednoznačné. Je to ekologickejšia doprava bez emisií a zároveň produkujú minimum hluku.

Na druhej strane, ak sa pozrieme na aktuálnu ponuku na slovenskom trhu, tak zistíme, že najlacnejší elektromobil na Slovensku sa predáva od ceny 21 500 eur. Za túto sumu dostanete malé mestské auto s dojazdom okolo 230 kilometrov.

Ak by ste takúto sumu chceli utratiť za auto so spaľovacím motorom, mali by ste za to slušne vybavený crossover alebo kombi. To je presne to, ako aktuálne uvažuje väčšina Slovákov.

Existujú však spôsoby, ako aj takúto väčšiu sumu nezaplatiť naraz. Hovoríme o lízingu. Jednou z možností, ideálnou na vyskúšanie práve elektromobilu, je operatívny lízing. V podstate ide o formu prenájmu, keď platíte mesačný poplatok.

Existujú rôzne formy lízingu

Existujú rôzne formy lízingu. Zdroj: shutterstock.com/PanuShot

Je tak skvelou voľbou pre ľudí, ktorí ešte nevedia, či elektromobil naplní ich očakávania, a budú s ním ochotní zostať niekoľko rokov. Napríklad si elektromobil niekto zoberie na rok alebo dva práve na operatívny lízing a následne sa rozhodne, či je to pre neho správna voľba, alebo ešte dá na niekoľko rokov prednosť spaľovaciemu modelu.

Ozývajú sa už ale aj svetové značky, ktoré by chceli predstaviť elektromobily práve pod magickú hranicu 20 000 eur. Tie by cielili práve do miest na presuny medzi jednotlivými blízkymi bodmi.

Automobilky budú musieť produkovať práve elektromobily s takouto cenovkou a ešte nižšou, aby dokázali presvedčiť aj zarytých priaznivcov áut so spaľovacím pohonom, pretože Slováci sú stále cenovo veľmi senzitívni.

97%

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Binance a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Elektromobily lákajú zlodejov

Práve elektrické vozidlá začali v posledných mesiacoch viac priťahovať zlodejov áut. Je to z úplne jednoduchého dôvodu, takéto vozidlá majú v sebe veľmi drahý komponent, ktorý u spaľovákov nenájdete – špeciálnu batériu.

Už aj zlodeji vedia, že ide o veľmi drahý komponent, ktorého cena sa môže vyšplhať na niekoľko tisíc eur. Postupom času môžu zlodeji prejsť z hybridov na plne elektrické vozidlá, ktorých počet na našom území neustále narastá.

Ako ukazujú najnovšie štatistiky Ministerstva vnútra SR, tak v roku 2022 sa zlodejom podarilo ukradnúť dokopy až 780 vozidiel. Na druhej strane, dobrou správou je, že toto číslo medziročne kleslo.

Prečítajte si aj: Zlodeji áut zmenili taktiku. Slovákom kradnú hlavne túto jednu súčiastku

Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.