Brexit môže ohroziť postavenie kryptomien vo Veľkej Británii

BitmarketsOkazio mobil

Iba pred pár dňami sme vydali článok o tom, ako by mohol blockchain zmierniť následky Brexitu. Tejto téme sa budeme venovať aj dnes, no pozrieme sa na ňu z opačnej strany. Je totižto hneď niekoľko aspektov, kvôli ktorým môže nejasnosť okolo Brexitu spôsobiť chaos v kryptosvete. Ak nie v celom svete, tak minimálne vo Veľkej Británii a Európe to môže riadne zamiešať kartami v tom, ktoré krajiny budú lídrami blockchain implementácie.

Brexit sa blíži

Dňa 29.marca 2019 má prísť k oficiálnemu odpojeniu Veľkej Británie od Európskej únie. Má sa tak stať kvôli referendu, ktoré sa uskutočnilo v marci 2016, kedy väčšina Britov zvolila odchod z EÚ. Avšak nemusí byť všetko také jednoduché, ako sa zdá. A pri Brexite to platí dvojnásobne, keďže niečo podobné v histórií EÚ nemá obdobu. Práve táto neistota sa prenesie určite do všetkých sektorov. Tým môže výrazne ovplyvniť nielen finančný sektor, ale aj blockchain a kryptomeny.

Už od oficiálnych výsledkov, ktoré z pohľadu EÚ neboli asi najočakávanejšie, sa hovorí, že Londýn ako hlavné mesto finančného sektoru príde o svoju pozíciu najmä kvôli Brexitu. Už v dnešných časoch sa pomerne veľa finančných spoločností začína preorientovávať z Londýna do miest ako Berlín alebo Paríž.

Rovnako však môže Veľká Británia dopadnúť aj v prípade blockchain technológie a kryptomien. Kvôli prebiehajúcim rokovaniam a nejasnosti v prípade Brexitu sa všetka pozornosť sústredí iba na vyriešenie týchto problémov. Práve preto je blockchain odsunutý na vedľajšiu koľaj. Je jasné, že blockchain aktuálne nie je priorita pre Anglicko, Wales, Škótsko a Severné Írsko, aj keď veci sa pomaly začínajú hýbať aj v tomto sektore.

Aj napriek tomu, že nedávno sa britská vláda začala zaoberať témou blockchainu a jeho regulácie, oproti iným štátom už výrazne stráca. Napríklad, v Británii nie je stále isté, či budú regulácie spojené s digitálnymi menami podliehať Financial Conduct Authority (FCA- Orgán finančnej správy). A práve táto nerozhodnosť pomáha oveľa motivovanejším štátom.

Švajčiarsko a Francúzsko ako príklad

Aj keď by sa možno takto bezducho porovnávať nemalo, Spojené Kráľovstvo (rovnako ako aj Slovensko) by si naozaj malo brať príklad od štátov, ktoré sú v kryptosvete veľmi aktívne. Ide o štáty ako Estónsko, Litva, Francúzsko, Švajčiarsko alebo dokonca malý ostrov Malta.

Švajčiarsko sa angažuje v blockchain technológii už pomerne dlho. O tomto štáte sa už dlhšie hovorí ako o lídrovi v reguláciách a implementácii blockchain technológie. Rovnako sa vo Švajčiarsku nachádzajú mestá ako Zug, ktoré sa označuje aj ako Crypto Valley. Takisto sa nájdu aj rôzne iné miesta vo Švajčiarsku, ktoré majú v pláne prijímať kryptomeny ako spôsob platenia daní.

Nezaháľa ani Francúzsko, ktoré môže práve vďaka Brexitu využiť túto situáciu a Veľkej Británii utiecť vo finančnom a ekonomickom sektore. O to sa snaží aj Emmanuel Macron, ktorý chce prostredníctvom rôznych politických úprav prilákať viac investorov a startupov do Francúzka, a najmä do hlavného mesta – Paríža. Práve preto sa snaží francúzska vláda presne špecifikovať regulácie a legislatívu nielen pri zakladaní technologických startupov spojených s blockchainom, ale napríklad aj pri investovaní do kryptomien.

Malta = blockchain ostrov

Veľmi podobné úsilie vynakladá aj Malta. Pre množstvo ľudí môže byť prekvapujúce, že takýto malý ostrov sa snaží dostať do popredia v implementácií a regulácii blockchainu. To by malo prilákať mnohých investorov a nové projekty, ktoré by Malte mohli pomôcť najmä k ekonomickému rastu. Iba nedávno sa napríklad premiér Malty Joseph Muscat vyjadril, že kryptomeny majú v budúcnosti ľudstva určite svoje miesto.

Práve preto sa Malta už dlhšie usiluje o veľmi podrobne a jasne stanovenú legislatívu, ktorá sa bude zaoberať kryptomenami a blockchain technológiou. Spolu s veľmi dobrými podmienkami pre začínajúce startupy si tak Malta snaží uchmatnúť prívlastok “blockchain ostrov.”

Záver

Súboj o lídra medzi európskymi krajinami bude teda ešte určite zaujímavý. Avšak takmer s určitosťou vieme povedať, že Veľká Británia nebude patriť medzi favoritov na to, aby sa stala blockchainovým kráľovstvom. Problémom je hlavne Brexit, ktorý teraz upriamuje pozornosť najmä na politiku, a preto akoby neostával čas na riešenie problémov spojených s blockchainom. Príliš veľa nejasností spojených s Brexitom tak teraz určite tejto krajine nepomáha a iba odďaľuje implementovanie blockchain technológie a vytváranie legislatívy spojenej s touto inováciou.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
bitcoinist.com

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.