Blockchain ako nástroj pre zmiernenie následkov Brexitu

Je jasné, že riešenie otázok Brexitu je veľmi komplikované a dotkne sa úplne všetkých oblastí. Medzi jednu z tých najzložitejších a najviac diskutovaných záležitostí počas rozhovorov medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou patrí tiež otázka írskej hranice. Súčasný ministerský kabinet vo vláde premiérky Theresy Mayovej sa domnieva, že riešenie tohto pálčivého problému by sa mohlo skrývať v nových technológiách.

Britský minister financií fandí blockchainu

Podľa britského ministra financií Philipa Hammonda je najlepším spôsobom, ako zaistiť medzinárodný obchod cez írsku hranicu potom, čo Británia opustí EÚ, použitie technológie blockchain.

„Máme tu novú technológiu, ktorá je nám k dispozícii (…) Netvrdím o sebe, že som bohvieakým technologickým odborníkom. Avšak najzrejmejšia technológia, ktorá sa nám v tejto chvíli ponúka, je práve blockchainová technológia.”

Týmito slovami reagoval Hammond so svojej odpovedi pre spravodajskú agentúru Reuters potom, čo sa ho reportér spýtal, aké opatrenia sa chystá vláda prijať, aby zaistila čo najhladšie pokračovanie obchodu aj po Brexite.

Mohlo by vás zaujímať: Dubaj buduje vládu postavenú na blockchaine

Ostrov menom Írsko

Vzhľadom na fakt, že sa občania Spojeného kráľovstva v celonárodnom referende pred dvomi rokmi vyjadrili pre možnosť odchodu z EÚ, existujú nemalé obavy, že hranice medzi Severným Írskom, ktoré je súčasťou Veľkej Británie a Írsku republikou, ktorá ako nezávislý štát je členom , by sa vlastne stala vonkajšiu hranicou Európske únie. To by výrazne bránilo v pohybe osôb a obchodu na ostrove. Behom vyvážených jednaní o otázkach Brexitu došlo ku zhode v názore, že sa obe strany chcú vyhnúť “tvrdej” hranici a súčasne chcú rešpektovať rozhodnutie o referende.

Pripomíname, že blockchainová technológia nie je pre britskú vládu žiadnou novinkou. Veľká Británia patrí medzi štáty, ktoré sa s ňou aktívne zoznamujú a skúmajú jej prínos. Napríklad, v auguste ministerstvo spravodlivosti oznámilo, že experimentuje s možnosťou ukladať digitálne dôkazy do blockchainu ako súčasť plánov reforiem Úradu pre spravodlivosť a súdne riadenie (Her Majesty’s Courts and Tribunals Service – HMCTS). Tento úrad vznikol 1. apríla 2011 a snaží sa (okrem iného) o vytvorenie bezproblémových a nezmanipulovateľných kontrolných mechanizmov, k čomu sa blockchain perfektne hodí.

Tip redakcie: Internet pre každého alebo ako môže blockchain pomôcť Afrike

Uchovanie archívnych záznamov a bezpečnosť potravín

Ďalším britským subjektom, ktorý skúma možnosti a potenciálne využitie blockchainovej technológie, je národný archív. Ten v polovici tohto roku odhalil svoje smelé plány na overenie uložených dokumentov práve s použitím blockchainu.

Okrem HMCTS a Národného archívu túto technológiu otestovala aj vládna Agentúra pre potravinové štandardy (Food Standards Agency). Tá je zodpovedná za ochranu verejného zdravia vo vzťahu k potravinám v Anglicku, Walese a Severnom Írsku. V tomto konkrétnom prípade bola blockchainová technológia použitá na kontrolu hovädzieho mäsa na jeho ceste z bitúnku až na pulty obchodov. Agentúra navyše prehlásila, že v budúcnosti plánuje rozšírenie tejto pilotnej prevádzky aj na ďalšie potraviny.

Odporúčame aj náš ďalší článok: Austrália pracuje na národnom blockchaine a použije technológiu od IBM

Záver

Na tomto prípade je dobre vidieť, že technológia blockchain má čo ponúknuť. Veľmi vážne a seriózne sa ňou zaoberajú nielen banky, veľké medzinárodné spoločnosti či burzy, ale aj regulátori a národné vlády. Už len samotný fakt, že britská vláda blockchain verejne zmieňuje a premýšľa o jeho využití v súvislosti s odchodom Veľkej Británie z EÚ a zmiernením následkov Brexitu, je pre túto technológiu skvelým vysvedčením a odporučením.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Radek.

Zdroj:
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.

Najčítanejšie články

1

Slovensko nemá na dôchodky. Pripravte sa na kolaps dôchodkového systému

2

Už čoskoro zo slovenských pultov zmizne základná potravina. Aké budú vaše možnosti?

3

Slovenskí seniori môžu len závidieť. Toto je suma, ktorú dostávajú švajčiarski dôchodcovia

4

Bankový účet pre seniorov. V ktorej banke penzisti najviac ušetria?

5

Príspevok, ktorý využíva množstvo Slovákov, sa zvýši. Stúpne na 200 eur

PR články

Bitcoin: Ako nízko môže klesnúť?

Marek Rodák  | 7. októbra 2024

Bitcoin, najznámejšia kryptomena na svete, prešla v posledných mesiacoch výraznými výkyvmi cien, čo opäť vyvolalo otázky o tom, ako nízko môže jeho hodnota klesnúť.

Bitcoin môže padnúť na 42 000 USD

10-násobný zisk z kryptomien: Ako na to?

Marek Jendrál  | 7. októbra 2024

Kryptomeny sú vysoko volatilné, no práve vďaka cenovým výkyvom môžu obchodníci častokrát inkasovať zisky, ktoré presahujú desaťnásobok vkladu.

Ako zarobiť desaťnásobok na kryptomenách