Kryptomenové burzy môžu v budúcnosti spôsobiť krízu likvidity, čo bude mať pozitívny efekt na vzácnosť kryptomien, no na druhej strane bude ťažšie s nimi obchodovať. Tento trend navyše urýchlili aj súdne spory búrz Coinbase a Binance, ktoré čelia žalobám zo strany americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC).
Kryptomenové burzy čelia žalobám
SEC vzniesla 13 obvinení proti subjektom burzy Binance a ich zakladateľovi Changpeng Zhaovi. Deň na to SEC obvinila Coinbase z toho, že prevádzkuje platformu na obchodovanie s kryptomenami ako neregistrovaná národná burza cenných papierov. Pre detailnejší popis jednotlivých súdnych sporov si prečítajte nasledujúce články:
- Žaloba Binance: Najväčšia krytomenová burza čelí žalobe. Kryptomeny reagujú masívnym výpredajom
- Žaloba Coinbase: Po Binance zažalovali aj druhú najväčšiu kryptomenovú burzu
Nedávne udalosti vyvolali na trhu s kryptomenami rozruch a zapríčinili obrovské odlivy z centralizovaných búrz. Tento trend ale nie je vôbec nový a trvá už niekoľko rokov. Po už skrachovanej burze FTX sa do problémov môžu dostať aj v súčasnosti dve najväčšie kryptomenové burzy na svete.
Extrémne odlivy pokračujú
Podľa údajov z Glassnode sa na burzách nachádza v súčasnosti iba 11,91% BTC z celkového počtu vyťažených mincí. Pre porovnanie, v marci 2020 tento podiel dosahoval 17,50%, čo je pokles o viac ako 5,50% (približne 900 000 BTC) v priebehu len 3 rokov.
Žaloba na Binance spôsobila, že len v priebehu 5. júna z najväčšej kryptomenovej spoločnosti odišlo až 10 471 BTC, čo predstavuje rekord v roku 2023. Výsledkom je, že pokračujúci odliv z búrz vytvára prostredie zníženej likvidity. Zatiaľ o kríze nemôžeme hovoriť, no ak tento trend bude pokračovať, môže k nej dôjsť.
Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.
Kríza likvidity môze potlačiť dopyt
Pozitívna stránka nízkej likvidity je vzácnosť kryptomien. Čím ťažšie je aktívum získať, tým je vzácnejšie, ale iba za predpokladu, že sa zachová dopyt. Môže sa stať, že kríza likvidity spôsobí neochotu nakupovať kryptomeny zo strany širokej verejnosti a digitálne aktíva sa opäť vzdialia od maloobchodných investorov a tým klesne aj dopyt.
Celkovo preto môžeme zhodnotiť, že kríza likvidity prináša skôr nevýhody ako výhody. Vzácnosť kryptomien môže stratiť význam v momente, keď nízka likvidita spôsobí pád dopytu. Už dávnejšie sme vás informovali, že podiel bitcoinov na burzách je nízky aj z dôvodu vysokého počtu stratených mincí. Dokonca skupina držiteľov, ktorá nepohla s mincami minimálne 5 rokov narástla už dávnejšie na úroveň 28% a je takmer isté, že mnohí z nich svoje mince stratili.
Mohlo by ťa zaujímať: Šokujúce zistenie: Táto skupinka ľudí vlastní väčšinu bitcoinov