Šokujúce zistenie: Táto skupinka ľudí vlastní väčšinu bitcoinov

Kategorie: Bitcoin, Novinky
Bitcoin a najväčšie peňaženky.
Bitcoin a najväčšie peňaženky. Zdroj: shutterstock.com/Thongden Studio/Jester-Flim

V súčasnosti je podľa CoinMarketCap vyťažených 19 394 343 BTC z celkového počtu 21 miliónov. Ostáva už iba 8 % mincí, ktoré nájdu svojho nového majiteľa a vyťažia sa. Tempo emisie nových mincí je ale každým cyklom pomalšie o polovicu a preto potrvá ešte dlhé desaťročia, kým sa vyťaží posledný bitcoin. Na základe údajov od Bitinfocharts však vieme určiť rozdelenie bohatstva na bitcoinovej sieti.

Iba 2 030 peňaženiek vlastní väčšinu bitcoinov

V čase písania článku existujú iba 3 peňaženky, ktoré vlastnia viac ako 100 000 BTC. Spolu držia neuveriteľných 543 959 BTC v hodnote 14 miliárd dolárov, čo predstavuje až 2,81 % z celkovej ponuky mincí. Nasleduje 110 peňaženiek, ktoré držia počet mincí od 10 000 BTC do 100 000 BTC. Dokopy vlastnia až 2 441 746 BTC (12,59 % ponuky) v hodnote takmer 63 miliárd dolárov.

Ku dvom najbohatším skupinám prirátame 1917 držiteľov od 1 000 do 10 000 BTC s celkovou držbou 4 614 903 BTC (39,2 % ponuky). Ak spočítame všetky peňaženky držiace vyše 1 000 BTC zistíme, že práve tieto skupiny ovládajú väčšinu cirkulujúcich mincí, resp. nadpolovičnú väčšinu 57,41 %.

Najväčšia peňaženka na svete pochádza z Binance a vlastní až 248 597 BTC, zatiaľ čo druhá najväčšia peňaženka prislúcha Bitfinexu s počtom mincí 178 010 BTC.

Najbohatšie peňaženky držiace bitcoin.

Najbohatšie peňaženky držiace bitcoin. Zdroj: Bitinfocharts

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Stratené bitcoiny pribúdajú

Pri analýze držiteľov bitcoinu a rozdelenia bohatstva digitálneho aktíva musíme brať do úvahy hneď niekoľko faktorov. Už skôr sme vás informovali, že počet stratených bitcoinov neustále pribúda. Podľa správy od News Bitcoin počet stratených mincí prekonal hranicu 6 miliónov, čo znamená, že v obehu je ich len 13,3 milióna. Toto zistenie zdieľal Timothy Peterson z Cane Island Alternative Advisors.

Pri analyzovaní rozdelenia bohatstva nás nemusí zaujímať, či mince sú v peňaženkách alebo na burzách, no pravdou je, že od marca 2020 burzy čelia masívnym odlivom bitcoinu. Ak ale skutočne existuje až 6 miliónov stratených mincí, najbohatšie peňaženky môžu ovládať omnoho vyšší podiel na trhu, ak berieme do úvahy iba mince, ktoré svojho majiteľa majú.

Počet dlhodobých držiteľov mincí neúprosne rastie, čo môže byť spôsobené neochotou predávať, no aj nárastom stratených mincí. Ešte vo februári sme vás informovali, že iba 36 % BTC zmenilo svojho majiteľa za posledných 12 mesiacov. Dokonca skupina držiteľov, ktorá nepohla s mincami minimálne 5 rokov, narástla na úroveň 28 %. Je vysoko pravdepodobné, že väčšina z týchto držiteľov skutočne stratili svoje mince.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin vstupuje do záverečnej fázy pred halvingom

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.