Bitcoin, ktorý je navždy stratený
Bitcoin, ktorý je navždy stratený. Zdroj: shutterstock.com/voronaman/Wit Olszewski

Na burzách sa obchoduje iba 12 % všetkých bitcoinov, pričom vyťažených je už vyše 19,3 milióna BTC. Kde sa nachádzajú zvyšné mince? Podľa správy od News Bitcoin počet stratených mincí prekonal hranicu 6 miliónov, čo znamená, že v obehu je ich len 13,3 milióna.

Navždy stratený bitcoin

Toto zistenie zdieľal Timothy Peterson z Cane Island Alternative Advisors. Dokonca očakáva, že kým sa vyťaží zvyšný počet 1,7 milióna BTC, za rovnaké obdobie sa stratí ďalší milión mincí. Peterson sa opiera o svoju analýzu, s ktorou prišiel už v roku 2020 kedy tvrdil, že za deň sa stratí až 1 500 BTC.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Trhová kapitalizácia bitcoinu je pravdepodobne nepresná, keďže je stratených až 6 miliónov bitcoinov. Sú vyťažené, no reálne nie sú v obehu, pretože ich nikto nevie nájsť. Táto skutočnosť podporuje vzácnosť najväčšieho digitálneho aktíva na svete, pretože ponuka je ešte obmedzenejšia, ako si mnohí myslia.

Je kapitalizácia relevantná?

Na burzách je 2,3 milióna BTC, čo znamená, že zvyšných 11 miliónov je držaných mimo online priestor. Pochopenie vzácnosti bitcoinu je čoraz širšie a preto môžeme očakávať, že obchodovanie s digitálnym zlatom bude na burzách čoraz menej populárne. Už skôr sme vás informovali o tom, akým masívnym odlivom mincí burzy čelia.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Onchain metriky, ktoré poukazujú na dlhodobých držiteľov bitcoinov sú tiež skreslené, pretože z dlhodobého hľadiska len rastú a nefiltrujú stratené mince. Preto je ich ťažko použiť na predpovedanie vývoja ceny bitcoinu. Napriek tomu môžeme predpovedať, že bitcoin bude v budúcnosti predovšetkým aktívom, ktoré bude akumulované a nikto ho nebude chcieť predávať.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin je prekvapivý víťaz bankovej krízy: rastie najrýchlejšie za posledné roky