Čo stojí za rekordným volume burzy BitMex? – volume 7,6 miliardy dolárov – milión XBT

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

BitMex je jedna z najkontroverznejších búrz s kryptomenami na svete. Zabudnite na Bittrex, Coinbase Pro, Bitfinex, Nakamotox, Binance… Na BitMexe sa denne zobchodujú kryptomeny s celkovou hodnotou presahujúcou volume zvyšku trhu!

Viac informácií o burze BitMex nájdete tu.

Ako je to možné? Táto burza nemá žiadne poplatky. To je tiež dôvod, prečo sa nezapočítava do celkového volume na coinmarketcape. Ukazuje sa medzi trhmi bez poplatkov a z nejakého dôvodu je tam vypísaný iba menový pár XTB/USD. 24h volume > 750 000 BTC. Pred niekoľkými hodinami to bolo viac než 1 000 000 BTC. Na jedinom menovom páre!

Môže vás zaujímať: Čo je indikátor volume a ako ho používať?

V nasledujúcom texte sa pokúsim vysvetliť tento šialený úkaz. Ďalšie riadky prosím berte iba ako môj osobný názor a názor ľudí, ktorí majú s BitMexom bohaté skúsenosti. Takže, čo stojí za úspechom BitMexu?


XBT je derivát Bitcoinu vytvorený burzou BitMex. Ide o finančný nástroj, ktorý sa na tejto platforme používa na poskytovanie veľkých pák. Vo všeobecnosti by malo platiť:

1 XBT = 1 BTC


BitMex je kasíno a volume robia boti

Poďme si v krátkosti rozobrať, čo je vlastne BitMex zač a aké služby ponuka.

V prvom rade ide o možnosť obchodovania na šialene vysokú páku. V prípade Bitcoinu až 1:100. To znamená, že ak máte jeden XBT, môžete obchodovať až sto XBT. Stačí spraviť jeden obchod, vybrať 0,5 % zisku s pákou 1:100 a zarobili ste päťdesiat percent!!!

(0,5 % (zisk) x 100(páka) = 50 % (celkový zisk s pákou))

BitMex ako kasíno

To znie veľmi dobre, až kým si neuvedomíte, že pri náhodnom pohybe smerom dole môžete s pákou veľmi veľa prerobiť. Ak sa XBT z nejakého dôvodu prepadne o 1 %, burza likviduje vašu pozíciu. Práve ste prišli o všetky svoje peniaze. V tomto aspekte je BitMex v podstate kasíno. Ten kto obchoduje s najvyššími pákami proste gambluje. Inak sa to nazvať nedá.

Preto si jednoducho musíte zastaviť stoploss. A ideálne obchodovať s menšími pákami (1:5 – 1:10). Ani to však nie je jednoduché. BitMex boti na vás totiž neustále striehnu!

Boti, stoplossy a BitMex

Každý, kto obchoduje vie, že každý obchod by mal byť istený stoplossom. Stoploss je burzovný príkaz, ktorý v prípade dosiahnutia vami nastavenej ceny zruší celý obchod. Povedzme že kupujete BTC a nechcete stratiť viac ako 5 % kapitálu, nastavíte stoploss 5 % pod nákupnou cenou.

Stoplossy ostatní užívatelia burzy nevidia, avšak burzovný systém ich, samozrejme, eviduje. BitMex túto „podpultovú” znalosť využíva a na trh vypúšťa botov, ktorí nerobia nič iné, iba manipulujú trh tak, aby pozbierali čo najviac stoplossov a znemožnili vám vytvoriť profit. Čím viac zákazníci prerábajú, tým viac peňazí ostane BitMexu. Ideálnym prípadom je zlikvidovanie celého účtu (ak idete bez stoplossu All-in do jedného obchodu). Vtedy vám nezostane vôbec nič.

Hovorí sa, že aby ste pri obchodovaní na BitMexe boli na nule, musíte mať dobrú stratégiu a aspoň 63 % úspešných obchodov.

Páči sa vám, čo píšeme? Denne na Kryptomagazine vychádza viac než päť podobných článkov! Dajte nám like na Facebooku, prípadne sa prihláste na odber notifikácií (návod nájdete tu), nech vám nič neujde!

Wash Trading na BitMexe

Domnievam sa, že súčasný nárast volume na BitMexe bol z veľkej časti zapríčinený týmito „mikromanipuláciami” a hlavne wash-tradingom. Kolosálne 24-hod. obraty sú totiž skvelý marketingový ťah a lákajú nič netušiacich „noobov”, ktorí tam často prerobia celé svoje úspory.

Oplatí sa obchodovať na BitMexe?

Faktom je, že BitMex ponúka skvelé podmienky. Musíte však obchodovať na väčšom timeframe a nenechať sa zlákať veľkými pákami. Držte svoje emócie na uzde! Hlavne chamtivosť. Tá totiž spôsobila pád nejedného nádejného tradera. Pomaly ďalej zájdeš.

S obchodovaním vám pomôže náš partnerský portál Trading11, kde nájdete denné analýzy Bitcoinu, zaujímavých altcoinov, rozbory ICO a odporúčania na zaujímavé obchody. Ak nechcete platiť za členstvo (299kč – ~12€*), môžete si ZDARMA čítať o ekonomike, novinkách zo sveta kryptomien, prípadne si spraviť free kurzy a naučiť sa obchodovať.

Čo čítať ďalej?

Psychológia úspešného tradera