Centralizácia v kryptosvete je niečo, čo ide proti podstate blockchainu, na ktorom je Bitcoin postavený. Preto kryptokomunita pozorne sleduje, ak sa objavia náznaky centralizácie. Niečo podobné sa teraz deje v miningu BTC.
Získajte exkluzívne členstvo na Trading 11 iba za 10€ mesačne.
Bitmain už má 42% podiel na ťažbe BTC
Najväčší svetový výrobca ASIC ťažobných zariadení a ťažobný obor Bitmain vykázal minulý týždeň 42% podiel na celkovo vyťažených blokoch v sieti Bitcoin. Pritom BTC.com a AntPool, ktoré sú vlastnené spoločnosťou Bitmain, v súčasnosti tvoria 26,6% a 15,3% celkového podielu hash rate. Len pre informáciu uvádzame, že spoločnosť Bitmain Technologies Ltd. dosiahla odhadované zisky 3 až 4 miliardy USD.
Konkurenčné výhody
Spoločnosť Bitmain má veľkú výhodu oproti svojim konkurentom. Vyrába a v ťažobnom procese používa vlastné produkty. Vyrába pre mining integrované obvody (ASIC) pre konkrétne aplikácie. ASIC jednotky dokážu Bitcoin ťažiť rýchlejšie a efektívnejšie, ako jednotky GPU (high-end graphics processing units), nehovoriac o rôznych PC riešeniach.
Tiež prevádzkujú mining pooly, ku ktorým sa môžu mineri vzdialene pripojiť, aby znížili náklady na ťažbu. Zároveň umožňujú ťažiarom prenajať ťažobnú kapacitu.
Viac o miningu si môžete prečítať tu: Čo je to cloud mining a ako funguje?
Bitmain sa blíži k dominancii v miningu BTC
Bitmain na svojich ASIC farmách ťaží tiež Bitcoin Cash (BCH), ktorý beží na rovnakom schvaľovacom algoritme. Ak by Bitmain zastavil ťažbu BCH a namiesto toho použil 100% svojich zdrojov na ťažbu BTC, mohol by teoreticky dosiahnuť 45% celkového Bitcoin hash rate.
To už sa dosť podstatne približuje 51 percentám, ktoré by znamenali ovládnutie siete BTC. Číslo 51% spôsobuje, že veľa ľudí v oblasti krypta je celkom nervóznych. Je to číslo spojené so stratou decentralizácie a nemeniteľnosti. Preto sa vážne zaujímajú o to čo by sa stalo, ak by Bitmain dosiahol 51% a aké sú spôsoby, ako Bitmain udržať mimo väčšinovú pozíciu.
Aké sú riešenia
Nebolo by to po prvýkrát v histórii Bitcoinu, že by jedna spoločnosť dosiahla 51%. V roku 2014 prekročilo ťažobné spoločenstvo Ghash hranicu 51% celkovej ťažby. Vtedy to spôsobilo veľkú diskusiu v komunite.
Jedno riešenie, ktoré spoločenstvo Ghash navrhlo, bolo požiadať minerov, aby presunuli svoje zdroje do rôznych ťažobných spoločností. Tiež vyzvala akúkoľvek spoločnosť, ktorá sa ocitne v budúcnosti v rovnakej situácii, urobiť to isté. Bola to však iná situácia, keďže dnes ide o jednu veľkú ťažobnú spoločnosť a Ghash bol kolektív mnohých minerov.
Ďalším riešením by bolo zmeniť Proof-of-Work (PoW) schvaľovací algoritmus Bitcoinu. To je ale celkom nepravdepodobné kvôli bezpečnostným problémom, ktoré by mohli vzniknúť.
Môže vás zaujímať: Ceny kryptomien padajú – Zásadný vplyv majú fundamentálne správy
Záver
Zdá sa, že v súčasnosti nie je k dispozícii reálne riešenie tohoto problému. Ale na konci dňa sa nezdá, že v kryptokomunite existuje veľký strach z toho, že Bitmain prekoná hranicu 51%. Ťažobný gigant nemá totiž motiváciu k tomu, aby pôsobil negatívne na kryptotrh.
Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj: http://bitcoinist.com/