Poplatky za bitcoin prudko narástli. Zdroj: shutterstock.com/Deemerwha studio/PHOTOCREO Michal Bednarek

Podľa najnovších štatistík, transakčné poplatky na bitcoinovej sieti zaznamenali v priebehu posledných dní nárast o 122%. Podľa správy z News Bitcoin sa priemerný poplatok zvýšil z hodnoty 0,767 dolárov na 1,704 dolárov. A to aj napriek tomu, že bitcoin nerástol.

Údaje z Ycharts ukazujú, ako sa bitcoinové poplatky dostali z hodnoty 0,767 dolárov dňa 29. januára na hodnotu 1,704 dolárov dňa 7. februára. Medzitým v posledných dvoch dňoch začali poplatky opäť mierne klesať. Zaujímavosťou je, že bitcoin v tomto období nezaznamenal žiaden cenový nárast a graf sa pohyboval v bočnej štruktúre v nízkej volatilite. Čo bolo potom dôvodom tohto rastu?

Rýchle zvýšenie transakčných poplatkov v bitcoinovej sieti bolo priamo spojené s dopytom po Ordinals, ktoré predstavujú akési bitcoinové natívne NFT. Protokol bol spustený v januári a mal priniesť 7 000 NFT do bitcoinového blockchainu. Konkrétne ide o obrázky, ktoré budú navždy zachované ako súčasť siete.

Nárast poplatkov za bitcoinové transakcie
Nárast poplatkov za bitcoinové transakcie. Zdroj: ycharts
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Bitcoin opäť klesá, baníci naďalej profitujú

Podobné udalosti na bitcoinovom blockchaine zabezpečujú baníkom zvýšené príjmy. Aj keď im bloková odmena každým ďalším halvingom spôsobuje zníženie odmeny o polovicu, baníci sú motivovaní predovšetkým transakčnými poplatkami. Zaujímavosťou je, že aj halving napriek zníženiu odmeny ťažiarom prospieva.

Ak sa zníži odmena na polovicu, spomalí sa rast ponuky BTC, čo pri zachovaní konštantného dopytu zabezpečí zhodnotenie ceny. A ak cena rastie, zvyšujú sa aj transakčné poplatky a v konečnom dôsledku z toho baníci profitujú. Viac sa o halvingovom cykle bitcoinu môžete dočítať v článku Čo je to halvingový cyklus a prečo výrazne ovplyvňuje cenu Bitcoinu?

Bitcoinoví baníci zarobili 29. januára len z poplatkov približne 0,83 BTC (19 000 dolárov), zatiaľ čo 7. februára to bolo až 2,442 BTC (56 000 dolárov). To je pre ťažiarov obzvlášť priaznivé, keďže cena BTC sa v tomto období skoro nepohla.

V čase písania článku sa ale bitcoin obchoduje na trhovej cene 21 875 dolárov a definitívne potvrdil krátkodobú korekciu. Najbližší support sledujeme na hladine 21 000 dolárov. Podľa údajov z CoinMarketCap sa trhová kapitalizácia znížila na 422,03 miliardy dolárov a denný objem obchodov stúpol na úroveň 30,76 miliardy dolárov. V prípade, že vás zaujíma cenová predpoveď na rok 2023, prečítajte si článok Tri najpravdepodobnejšie scenáre vývoja ceny bitcoinu na rok 2023.

Prečítaj si tiež: Polovica všetkých bitcoinov sa nepohla viac ako dva roky – Aký to bude mať vplyv na vývoj?