Bitcoin v politike: Na Tchai-wane áno, v Kalifornii nie, v ČR je situácia nejasná

BITmarkets BITmarkets

Kandidát do miestnej samosprávy v meste Taipei je prvým politikom na Tchaj-wane, ktorý obdržal na svoju kampaň dar v BTC. V Kalifornii medzitým schválili zákaz financovania politikov pomocou kryptomien. V ČR je situácia naďalej nejasná.

Tchai-wan

Prvý príspevok v BTC v hodnote 325 USD bol poslaný Hsiaovi-Hsin Chenovi, ktorý sa snaží o miesto v mestskej rade Taipeia na kandidátke New Power Party. Podľa kandidáta Hsiaa bude mať tento dar nielen politické, ale také technologické dôsledky. Prijatie daru prostredníctvom kryptomeny by totiž mohlo pomôcť udržať politický systém Tchai-wanu transparentný, vzhľadom na verejnú povahu blockchainu, na ktorej je Bitcoin postavený.

Zatiaľčo v prípade Tchaj-wanu chýbajú komplexné predpisy o kryptoobchode, dary na politické kampane sú klasifikované ako bezhotovostné politické dary. Anonymní darcovia tak môžu poskytnúť čiastky nepresahujúce 325 USD. Tchajwanský minister spravodlivosti Qiu Taisan už na začiatku roka vyzval predstaviteľov vlády na prijatie predpisov týkajúcich sa kryptomien, a to do konca roka 2018 s cieľom obmedziť pranie špinavých peňazí.

Vzhľadom na blížiace sa stretnutie Organizácie na boj proti praniu špinavých peňazí v Ázii a Tichomorí, ktoré by sa malo konať na konci novembra v Tchaj-wane, je možné, že sa Tchaj-wan teraz zameria na reguláciu kryptomien. K týmto snahám Taisan uviedol, že to bude hlavne medzirezortná iniciatíva, ktorá by zahŕňala okrem iného Úrad na vyšetrovanie, centrálnu banku i ministerstvo vnútra.

Písali sme taktiež: Tchai-wan: Taipei sa môže stať mestom založeným na blockchaine

Predseda Komisie finančného dohľadu v Tchaj-wane, Wellington Koo, na druhej strane tvrdí, že toto úsilie bude obmedzené na to, aby sa Bitcoin, rovnako ako iné kryptomeny, nepoužíval pri praní špinavých peňazí. Koo prehlásil, že krajina nebude nasledovať Čínu a ďalšie ázijské krajiny, ktoré zaviedli prísne obmedzenia alebo úplné zákazy činnosti spojené s kryptomenami.

K téme si taktiež môžete prečítať: Čína vedie v patentoch na blockchain napriek zákazu v krajine

Kalifornia medzitým podobné dary politikom zakázala

Podľa najnovšieho rozhodnutia štátu Kalifornia kandidáti, ktorí pracujú vo verejných úradoch v americkom štáte Kalifornia, nemôžu na svoju činnosť dostávať dary v kryptomenách.

Associated Press vo štvrtok oznámil, že Komisia pre spravodlivé politické praktiky (FPPC) hlasovala vo štvrtok v pomere 3 ku 1 za zákaz darov v kryptomenách, pričom ako hlavný dôvod komisia uviedla obtiažnosť sledovania pôvodu týchto darov a obavy z netransparentnosti.

Situácia v ČR

V ČR je zatiaľ situácia ohľadom sponzorských darov na politické kampane v kryptomenách nejasná. Sú povolené anonymné dary a kryptomeny zatiaľ nemajú vyjasnený štatút. Podľa ČNB sú kryptomeny zásobami svojho druhu a v poslednom vyjadrení sa k nim stavia skôr kriticky.

Viac v článku: ČNB rozhodla, že kryptomeny nie sú peniaze

Záver

Boli by ste ochotní darovať politikom na ich predvolebnú kampaň dar v kryptomenách? Myslíte si, že je to dobrý nápad? Podeľte sa o svoj názor v komentároch.

Zdroje:
CCN.com
Coindesk.com

Naše najnovšie video:

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

Článok je preložený z originálu, ktorý pre český Kryptomagazín napísala Denisa F.

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY:
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.