Po fundamentálnej stránke Bitcoin zažíva jedno z najhorších období v histórii. Prejavilo sa to aj na cene. V dnešnom článku sa pozrieme na aktuálny pokles BTC a čo mohlo spôsobiť pád až pod 30 000 USD.
Tvrdé regulácie a koniec Bitcoin búrz?
Toto letné obdobie patrí k najhorším v celej histórii kryptomien. Najväčšia kryptomenová burza Binance má po celom svete veľké problémy. V USA, Spojenom Kráľovstve, Taliansku alebo dokonca aj v Japonsku regulátor preveruje obchodné aktivity tohto giganta. Problém je hlavne s licenciami, ktorými údajne nedisponuje. Pokiaľ chcú po celom svete poskytovať služby v súvislosti s obchodovaním kryptomien, musia mať na to licencie a povolenie regulátora. Všetky vyššie spomenuté štáty uviedli, že Binance ničím takým nedisponuje. Aj preto napríklad v Taliansku vydali vyhlášku, ktorá upozorňuje na burzu Binance a odporúča občanom tohto štátu, aby sa tu vyhli obchodovaniu kryptomien.
O regulačných zákazoch uvalených na burzu Binance sa dočítate v našom druhom článku: Binance zastavuje obchodovanie akcii – Podľa Waltera Bloomberga má vážny problém s úradmi
Podobný problém je aj v Indii. Tam sú nariadenia pre krypto burzy ešte horšie. Pokiaľ niekto poskytuje obchodovanie s kryptomenami na území tejto krajiny, miesto vyhlášky dostane do rúk rovno dokument, v ktorom sa nariaďuje priamy zákaz poskytovania služieb. Každá burza si samozrejme môže hocikedy požiadať o licencie. Vzhľadom na to, že burza Binance už niekoľko krát sťahovala svoje sídlo práve kvôli licenciám, tak sa zdá, že to nie je úplne jednoduché.
Špekuluje sa už nad tým, že štáty po celom svete úmyselne zakazujú kryptomenové burzy.
India len včera vydala veľký zákaz pre kryptomenové burzy. Bitcoin na to okamžite reagoval poklesom: [HOT] Veľké zákazy Bitcoinu po celom svete pokračujú – India tvrdo zakročila voči krypto burzám!
Zákaz ťažby v Čine!
Tento krát sa nejedná o fud, alebo aj nepravdivé informácie. Ako sme informovali v minulom článku, Čína zakázala na svojom území ťažbu kryptomien. A to aj napriek tomu, že na ich území sa sústreďuje až 60 % celkového ťažobného výkonu siete. Problém je hlavne s vysokou spotrebou. Údajne v niektorých provinciách je kvôli vysokej spotrebe na ťažbu nedostatok energie pre domácnosti. Čína tak musela tvrdo zasiahnuť a úplne zakázať ťažbu kryptomien.
O veľkom zákaze sa viac dočítate v tomto článku: V Číne hromadne zatvárajú ťažobné firmy – Bitcoin reaguje 30 % poklesom
Na záver aj “pozitívno-negatívna” správa
Mierne pozitívna správa môže byť fakt, že v minulosti Bitcoin zažil aj horšie prepady. A to dokonca počas roka 2012 aj v samotnom bull markete. Po viac ako 14-mesačnom raste, kedy v marci 2020 sa zotavil z korekcie, jednoducho bolo namieste, aby prišla veľká korekcia. Nikdy v minulosti Bitcoin takto dlho nerástol. Dokonca aj počas minulého veľkého rastu na 20 000 USD sme mohli sledovať veľké prepady o viac ako 40 %. A to dokonca cyklicky každé 2 až 3 mesiace. V tomto prípade počas posledných 14 mesiacov je toto prvý veľký pokles. Nikde však nie je napísané, že bullish trend sa už skončil a cena sa nakoniec nemôže spamätať.
Prečítaj si aj: Analýza BTC – cena neudržala 31 000$, minimum však nemusí byť ďaleko