Dosiahol Bitcoin dno?
Dosiahol Bitcoin dno? Zdroj: Shutterstock.com/Varavin88

Podľa najnovšej analýzy od poskytoveľa onchain údajov Glassnode, jedna z najdôležitejších metrík Bitcoinu dosiahla 4-ročnú extrémnu hodnotu. Okrem sledovania samotnej spotovej ceny BTC by sa mali investori zamerať aj na onchain metriky, ktoré ukážu jasnejší pohľad na to, kam Bitcoin smeruje z dlhodobého hľadiska.

Metrika adjusted Spent Output Profit Ratio (aSOPR) ukazuje, či držitelia BTC predávajú mince so ziskom alebo stratou. Zaujímavosťou je, že hodnota ukazovateľa klesla pod úroveň 1, čo naznačuje realizáciu obrovských strát držiteľov najväčšej kryptomeny na svete. Na grafe nižšie vidíme, že podobnú realizáciu strát trh naposledy zaznamenal BTC na konci roka 2018.

Práve toto obdobie predstavovalo počiatok formovania dlhodobého dna a ukončenie predošlej korekcie. Napriek tomu cena pokračovala bokom a trvalo jej niekoľko mesiacov, kým nakupujúci nabrali na sile. Podobný scenár by sme mohli očakávať aj v súčasnosti.

Bitcoin adjusted SOPR
Bitcoin adjusted SOPR. Zdroj: Glassnode

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Je Bitcoin na dne?

Podľa tejto metriky by Bitcoin naozaj mohol byť vo fáze formovania konečného dna. Podobné hodnoty signalizujú prechod na rastúci trend v priebehu niekoľkých mesiacov. Každý trend raz skončí a v prípade súčasnej korekcie sa trh čoskoro môže dostať do fázy, keď budú predávajúci vyčerpaní a kontrolu prevezmú nakupujúci, a to aj napriek najväčšej kapitulácii za posledné 4 roky.

Ak metrika smeruje nad hodnotu 1, znamená to, že investori začínajú vyberať zisky. Toto obdobie predpovedá, že čoskoro sa rastúci trh obráti a iniciatívu prevezmú predávajúci. Teraz je trh v presne opačnej situácii. Nedávny krach burzy FTX ale spôsobil, že napriek extrémnej hodnote metriky aSOPR sa straty ešte viac prehĺbili. To je hlavným dôvodom, prečo aSOPR dosahuje extrémnu hodnotu hlboko pod hladinou 1.

Jediný rozdiel oproti roku 2018 je v tom, že spotová cena v súčasnosti dosahuje krátkodobé klesajúce minimá, pričom v roku 2018 dosahovala rastúce minimá. Preto je reálne, že cena môže klesnúť aj nižšie a formovanie dna sa predĺži.

Mohlo by ťa zaujímať: Bitcoin začal po dlhšej dobe rásť, ako dlho si udrží trend? Analýza trhu 03. 12. 2022