Bitcoin čelí problému s objemom
Bitcoin čelí problému s objemom. Zdroj: shutterstock.com/Gsign76/diy13

Denný objem obchodovania s bitcoinom z dlhodobého hľadiska klesá. Podľa najnovšej správy od Cryptoslate, Binance zaznamenala najnižšiu úroveň od 4. júla 2022 v dôsledku ukončenia obchodovania s nulovými poplatkami.

Údaje Kaiko naznačujú, že naposledy boli takéto nízke objemy na Binance pred 10 mesiacmi. Burza totiž 22. marca ukončila možnosť bezplatného obchodovania pre väčšinu párov s BTC. Voľné obchodovanie zabezpečilo burze nárast podielu na trhu z 50,5 % na 72 %. Taktiež predstavovala až 61 % objemu obchodovania.

Bitcoin: denný objem obchodov na Binance
Bitcoin: denný objem obchodov na Binance. Zdroj. Kaiko
Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Problém s likviditou

Likvidita stablecoinov USDT a BUSD klesla o viac ako 60 %. Medzitým likvidita bitcoinového trhu klesla na 10-mesačné minimum. Bitcoin totiž obchoduje čím ďalej tým menej ľudí a väčšina pristúpila na stratégiu akumulácie. Čo ale môže spôsobiť znižujúca sa likvidita bitcoinu?

Z dlhodobého hľadiska rastie počet stratených mincí a dlhodobých držiteľov a to bez ohľadu na vnútornú politiku Binance. Cenu bitcoinu zatiaľ počet dlhodobých držiteľov neovplyvňuje. Problém ale môže nastať, keď bitcoin nebude chcieť obchodovať takmer nikto. Za takýchto podmienok by nastal problém s likviditou centralizovaných búrz. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku Bitcoin bude čeliť vážnemu problému. Rast tejto metriky je neúprosný.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Bitcoin je vzácnejší

Objem obchodovania ovplyvňuje aj súčasné dianie v bankovom segmente. Uprostred finančnej neistoty, ktorá je výsledkom skrachovaných amerických bánk, mnohí investori presúvali kapitál do aktív ako bitcoin a zlato. Skutočný hnací motor je ale v podobe stimulov zo strany FED-u, ktorý chce stabilizovať bankový sektor. Navyše, ak sa dočasná panika stabilizuje, ľudia opäť presunú kapitál do bánk.

Na záver môžeme zhodnotiť, že neochota obchodovať bitcoin pridáva vzácnosti digitálneho aktíva, no na druhej strane v budúcnosti si ho bude môcť kúpiť len málokto. Navyše je pravdepodobné, že väčšina centralizovaných búrz ukončí svoju činnosť v priebehu ďalšieho desaťročia.

Mohlo by ťa zaujímať: Analýza Bloomberg: bitcoin odštartuje nový supercyklus