taxi california

Spoločnosť Waymo, patriaca pod Google, získala povolenie na prevádzku prepravnej siete v štáte Arizona. To znamená, že môže  oficiálne spustiť autonómnu taxislužbu a začať účtovať zákazníkom za svoje cesty.   

Arizona je priateľská k autonómnym vozidlám

Arizona sa stala obľúbeným štátom pre autonómne vozidlá. Má pomerne tolerantný dohľad nad testovaním v porovnaní s Kaliforniou. To spolu s dobre udržiavanými cestami a miernym počasím povzbudilo spoločnosť Uber aj Waymo k rozšíreniu svojej prítomnosti vo Phoenixe.

V posledných mesiacoch sa robotické autá stali bežnou súčasťou mesta. Waymo prevádzkuje pilotný program, ktorý umožňuje privolať si vozidlo najskôr s bezpečnostnými inžiniermi, ktorí jazdia na sedadle vodiča a od novembra 2017 úplne bez vodiča. Je zrejmé, že v Arizone im nevytvorili žiadne “červené vlajky,” ktoré by bránili tejto expanzii.

“Keď budeme pokračovať v testovaní našej flotily vozidiel vo väčšom Phoenixe, podnikneme všetky kroky potrebné na spustenie našej obchodnej služby v tomto roku,”  

povedal hovorca Waymo.

Medzi týmito krokmi je pridanie ďalších vozidiel do flotily a zisťovanie, ako sa o ne starať. Na tento účel Waymo objednal “tisíce” hybridných minivanov Chrysler Pacifica a spolupracuje s Avisom, aby zvládol údržbu vozového parku.

Waymo sa tak dostalo do čela závodu o prvenstvo v spustení komerčnej prevádzky autonómnych vozidiel

Dôležitá Kalifornia

Kalifornské ministerstvo dopravy vydalo svoju výročnú správu o testovaní robotických áut na verejných komunikáciách. Tieto správy sú pozorne sledované predovšetkým pre veľký počet spoločností, ktoré tam testujú a pravidlá štátu, ktoré vyžadujú zverejniť počet najazdených míľ, koľkokrát musel vodič prevziať riadenie a počet nehôd.

Na čele vývoja sú WAYMO a GM

Správa, ktorá vyšla začiatkom tohto roka, je dôkazom toho, že intenzívna súťaž o vytvorenie plne autonómneho auta je zatiaľ závod medzi Wayomom a GM. Žiadna iná spoločnosť sa ani nepriblížila k takmer rovnakému počtu míľ ako Waymo a GM.

Nesmieme ale zabudnúť na spoločnosť Tesla 

Tesla na verejných komunikáciách hlásila nula míľ. Spoločnosť tvrdí, že uskutočňuje testovanie:

 “prostredníctvom simulácie v laboratóriách, na skúšobných dráhach a na verejných komunikáciách na rôznych miestach po celom svete.”

So stovkami tisíc vozidiel na ceste dnes Tesla využíva svoje “tieňové testovanie”, pomocou ktorého zhromažďuje anonymizované údaje z flotily vozidiel, ktoré vlastnia zákazníci. Tieto vozidlá nie sú autonómne, ale Tesla tvrdí, že táto metóda pomôže dosiahnuť úplnú samostatnosť.

Na záver

Žijeme vo vzrušujúcej dobe a Kryptomagazín vás bude i naďalej o novinkách informovať.

Nenechajte si preto ujsť naše spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole. Taktiež nás môžete sledovať na našej facebookovej stránke 

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Odoberať
Upozorniť ma
guest
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre