Banková kríza: čaká nás viac ako dva tucty krachov bánk

Ekonomika Banková kríza v USA
Banková kríza v USA. Zdroj: shutterstock.com/MDart10/Morrowind
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Krachy 3 významných amerických bánk neboli náhodné a iba odzrkadľujú stav zhnitého amerického bankového systému. Zároveň nie je vylúčené, že Federálny rezervný systém svojou ignoráciou bankového problému v USA môže spôsobiť ešte väčší kolaps. Z neho by sa už ekonomika USA, i sveta, dostávala len veľmi ťažko. Americký novinár Charles Gasparino nazval obchodníkov na Wall Street „nízkoinflačnými narkomanmi”. Správu priniesol portál news.bitcoin.

Nízkoinflační narkomani

Americká centrálna banka, na čele so svojim predsedom Jerome Powellom, sa za každú cenu snaží znížiť úroveň miery inflácie v USA. Kroky neustáleho zvyšovania úrokových sadzieb, ako sme informovali, majú priamy vplyv na mnohé banky, ktorých súvahy až nápadne pripomínajú súvahy skrachovaných bánk Silicon Valley Bank či Signature Bank. Situácia, ktorú mnohí odmietajú zo strachu pomenovať pravým menom, je ale jasná. Máme tu veľkú bankovú krízu, ktorá môže byť ešte väčšia. Ak kompetentní nezačnú konať.

Viac ako 20 amerických bánk sa dostalo do veľkých problémov po tom, čo úrokové sadzby v USA presiahli 5 %-nú hranicu. Problémom bánk totiž je, že ich jediným zdrojom kapitálu je dlh. A vysoké úrokové sadzby ich vedú do problémov. Fakt, že rastú aj akciové trhy, pripisuje Gasporino chorej závislosti obchodníkov na zvyšovaní ziskov. A FED do ohňa len prilieva tým, že poskytuje voľné, bezcenné peniaze. Je tak zarobené na poriadnu šlamastiku, ak táto Ponziho schéma padne.

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku

Chorý bankový systém

Chorý bankový systém. Zdroj: shutterstock.com/Blue Planet Studio

Podľa štúdie, zverejnenej výskumníkmi z Univerzity v New Yorku, mali americké banky za rok 2022 nerealizovanú stratu vo výške 1,7 bilióna dolárov. Tieto čísla vôbec nesvedčia o zdravom ovzduší v americkom bankovom systéme.
Ku téme prelievania bankových problémov aj do Európy, si môžete prečítať viac tu:

Bezpečný prístav pre investorov

Investori pociťujú napätie na trhoch a snažia sa ochrániť svoje peniaze. Mnohí inštitucionálni investori stavili na zlato alebo bitcoin, avšak obrovské prílevy kapitálu zaznamenali aj tradičné finančné fondy, ktoré poskytujú pomerne nízky výnos, avšak o to väčšiu stabilitu.

Za posledné dva týždne, prišlo do fondov spoločnosti Goldman Sachs viac ako 52 miliárd dolárov. Pre fond to predstavuje nárast o 13 %. Podobne dobre si vedú aj ďalšie dva veľké fondy – JPMorgan Chase, prílev 46 miliárd a Fidelity, takmer 37 miliárd dolárov. Navyše, kvôli extrémne vysokým úrokovým sadzbám poskytujú tieto fondy aktuálne aj historicky najvyššie zhodnotenia.

Ďalšie alternatívy aj pre retailových investorov sme zhrnuli v článku 6 aktív, do ktorých sa oplatí v súčasnosti investovať