Banka JP Morgan svojím klientom rozoslala tajný dokument o kryptomenách

Kategorie: Novinky
bitcoin banka evil

Najväčšia banka v USA, JP Morgan, sa už niekoľko mesiacov aktívne zapája do sveta kryptomien. Jej analytici pravidelne publikujú komentáre k Bitcoinu a ďalším digitálnym menám. Ich postrehy sú občas naozaj zaujímavé. Riaditeľ banky Daniel Pinto nedávno dokonca potvrdil, že v budúcnosti by mohli svojím klientom ponúknuť možnosť investovania do kryptomien. Avšak záujem o takúto službu je podľa neho príliš malý.

To zaujímavý zvrat, veď CEO Jamie Dimon ešte pred troma rokmi Bitcoin označoval za pyramídu a vyhlásil, že vyhodí každého zamestnanca, ktorý vlastní kryptomeny.

JP Morgan poučuje zákazníkov o kryptomenách

Z nedávnej ankety JP Morgan vyplynulo, že 1 z 5 veľkých investorov o nákupe kryptomien minimálne premýšľa a v budúcnosti do toho asi pôjdu. A portál CoinDesk nedávno získal dokument o Bitcoine, ktorý JP Morgan rozoslal všetkým investorom s portfóliom väčším, ako 10 miliónov dolárov.

Screen z edukačného dokumentu o Bitcoine od banky JP Morgan

Screen z edukačného dokumentu o Bitcoine od banky JP Morgan

V tomto edukačnom “letáku” chce investorov poučiť o rizikách, ale aj možných príležitostiach, ktoré z kryptomien vyplývajú. Zároveň spomenula tri spôsoby, ktorými analytici odhadujú férovú cenu Bitcoinu. Z týchto výpočtov vyplýva, že Bitcoin má veľký rastový potenciál.

  1. Prvý spôsob využíva Metcalfov zákon a pracuje s počtom používateľov. Hodnota Bitcoinu by mala byť rovná druhej mocnine tohto čísla. V tom prípade je férová cena 21 667 dolárov.
  2. Druhý spôsob počíta s tým, že Bitcoin dosiahne kapitalizáciu zlata. V tom prípade by mal mať hodnotu 540 814 dolárov.
  3. A ak Bitcoin dosiahne hodnotu všetkých peňazí v obehu, jeho cena bude približne 1,9 milióna dolárov.

Toto sa stalo: Banka JP Morgan odporúča klientom investovať 1% kapitálu do Bitcoinu

Prečo robí JP Morgan promo na svoju “konkurenciu?”

JP Morgan má očividne veľký záujem o kryptomeny a chce sa stať veľkým hráčom v tomto trhu. Ak sa banke podarí presvedčiť aspoň 10% investorov, aby cez ňu nakúpili Bitcoin, bude z toho mať obrovský biznis s veľkým potenciálom do budúcna a zároveň získa nejakú kontrolu nad kryptomenami.

Bitcoin je v súčasnosti najväčšia konkurencia bánk. Na jeho vlastnenie netreba žiadnu tretiu stranu či dôveryhodnú autoritu. Postačí kúsok papiera, alebo aj dobrá pamäť. Banky sa ho 12 rokov snažili ignorovať, resp. zosmiešňovať, ale tento prístup sa im veľmi nevyplatil. Bitcoin sa vymkol spod kontroly a jediný spôsob, ako ho skrotiť, je presvedčiť ľudí, aby si svoje kryptomeny držali v banke.

Banka JP Morgan odporúča klientom investovať 1% kapitálu do Bitcoinu