Ethereum ťažba
Ethereum ťažba. Zdroj: Shutterstock.com/Bk87

Koncom septembra sa uskutoční dlho očakávaná aktualizácia The Merge a mnoho ťažiarov bude musieť ukončiť alebo presunúť svoje aktivity na inú sieť. Medzitým jedna z najväčších ťažobných spoločností HIVE Blockchain oznámila, že v auguste dosiahla rekord v ťažbe.

HIVE informovala, že pri súčasných cenách generuje zhruba 350 000 dolárov denne v kryptomenách. V auguste sa vyprodukovalo 3 010 ETH v hodnote 5 miliónov dolárov. Blížiaca sa aktualizácia však vyžaduje, aby spoločnosti diverzifikovali svoje ťažobné portfólio.

The Merge predstavuje prechod z mechanizmu Proof of work na Proof of stake. Tento algoritmus je o viac ako 99 % ekologickejší a overovanie transakcií funguje na základe počtu vložených tokenov ETH do siete.

Problémom pre ťažobné spoločnosti je, že po úspešnom zavedení The Merge súčasné grafické karty nebudú vhodné pre Proof of stake Etherea. Tieto spoločnosti by však mohli využiť svoje grafické karty na ťažby iných kryptomien, ako je napríklad Ethereum Classic. Výnimkou nie je ani spoločnosť HIVE.

Spoločnosť HIVE blockchain
Spoločnosť HIVE blockchain. Zdroj: HIVE Blockchain

Prečítaj si tiež: Vitalik Buterin: pády kryptomien ako Terra sú pre kryptomeny len dobré. Prečo?

Ťažobné pooly sa presúvajú na Proof of stake

Aká je však možnosť ťažby po zavedení The Merge? Existuje napríklad NiceHash Miner, ktorý porovná každý GPU a prepne ho na najziskovejší algoritmus pre vaše zariadenie. Výplatu môžete dostať napríklad v BTC bez ohľadu na to, čo ťažíte. Takýchto spoločností však existuje omnoho viac.

Medzitým mnoho ťažobných poolov prechádza práve na mechanizmus Proof of stake. Ethermine, jeden z najväčších poolov, v apríli oznámil beta verziu Ethermine Staking. Len dva týždne pred zavedením aktualizácie mnohí baníci hľadajú alternatívy. Vznikajú však obavy, že vznikne nával ťažby ETC. Zdá sa, že ťažobné pooly ETH sú prechodom zasiahnuté najmenej, pretože trend presunu na Proof of stake pokračuje.

Mohlo by ťa zaujímať: Coin Bureau: altcoiny môžu spadnúť o ďalších 80 %