Aukcia obrazu Andyho Warhola prebehne na Ethereum blockchaine

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

O tom že technológia blockchain nachádza uplatnenie v rôznych sférach sme napísali už vo veľa článkov. Či už išlo o vedu, techniku, priemysel, alebo služby, každý z týchto smerov vedel benefitovať z jej primárnych atribútov – nemennosti, rýchlosti a transparentnosti.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

732 BTC za jednu maľbu

Teraz sa jej výhody rozhodla využiť aj aukčná spoločnosť, ktorá dala do dražby obraz 14 Small Electric Chairs (14 malých elektrických kresiel),ktorý v roku 1980 namaľoval svetoznámy americký maliar Andy Warhol (1928-1987).

Aukciu, ktorá je ohlásená na 20.júna tohto roku si zobrala pod záštitu spoločnosť Dadiani Fine Art, ktorá ju zabezpečí v spolupráci s blockchain platformou Maecenas Fine Art. Celý predaj sa uskutoční na Ethereum blockchaine, pričom konečnú cenu za Warholovu maľbu určí smart kontrakt.

Čo sa samotnej ceny týka, dielo je aktuálne ocenené na 732 BTC, respektíve 5,6 milióna USD. V prípade zmeny kurzu sa uvedená cena v kryptomene samozrejme adekvátne upraví podľa aktuálnych trhových podmienok.

Mohlo by vás zaujímať: Kvantový blockchain ako finálne riešenie

Blockchain vo svete umenia

Aj napriek tomu, že predaj umeleckých diel za kryptomeny sa už v minulosti udial (Art Stage v Sigapure predal 4 obrazy v januári 2018), teraz ide o jednoznačne najvyššiu sumu, ktorá môže byť zaplatená digitálnymi menami za dielo tohto významného maliara.

Zakladateľka spoločnosti Dadiani Syndicate, Eleesa Dadiani uviedla:

“Našim cieľom je poskytnúť možnosť investovania do výtvarného umenia na celosvetovej úrovni. Technológia blockchain nám pomôže rozšíriť trh a prinesie nový typ kupujúcich zameraných na umenie a luxus.”

Dadiani, ktorá samu seba označuje ako “Kráľovnú krypta” je presvedčená, ze bohatí ľudia hľadajú nové spôsoby investovania a profil milionárov sa mení. V podobnom duchu sa vyjadril aj  generálny riaditeľ spoločnosti Maecenas, Marcelo García Casil, ktorý verí, že tento typ aukcie pomôže transformovať umelecký trh.

Tip: Ak chcete nakupovať kryptomeny bez poplatkov a získať 10 USD za prvú registráciu na Coinbase, pozrite sa na tento návod.

Záver

Všetko nasvedčuje tomu, že technológia blockchain nachádza uplatnenie aj v oblasti umenia. Niektorí znalci sa dokonca domnievajú, že by mohla pomôcť pri identifikácii falzifikátov. Tie sú predovšetkým v prípade malieb značne rozšírené.

Spoluzakladateľ spoločnosti Codex protokol, Jess Houlgrave, na nedávnej konferencii v Londýne uviedol, že viac ako 40 percent všetkých umeleckých diel na trhu sú falzifikáty. Práve nemennosť a transparentnosť blockchainu by mohla pomôcť sledovať záznamy pravých diel a poskytnúť tak vlastníkom, alebo kupcom dôkaz o ich pravosti.

Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
ccn.com
forbes.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.