Alternatívy k Bitcoinu – Top Ten najperspektívnejších altcoinov (časť 4.)

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Predposledný diel nášho miniseriálu, kde sa snažíme predstaviť desať kandidátov, ktorí by raz mohli Bitcoin zosadiť z jeho trónu, je pred nami (minulé diely si môžete pripomenúť tu 1. časť2. časť a 3. časť). Dnes si zhrnieme ďalšie dve kryptomeny: Ethereum Classic (ETC) a NEO.

Získajte profesionálne analýzy a exkluzívny pohľad na kryptomeny na trading11.com

Ethereum Classic (ETC)

Veľmi zaujímavá a špecifická kryptomena. Vznikla na konci júla 2016 počas hard forku kryptomeny Ethereum. Rozdelenie je dodnes vnímané veľmi kontroverzne a predchádzalo mu vytvorenie projektu DAO (Decentralizovaná Autonómna Organizácia). Projekt vybral od svojich investorov 150 miliónov dolárov v Ethereu a vyzeralo to na spanilú jazdu. Lenže prišiel osudový deň: 17. júna 2016 sa neznámemu útočníkovi podarilo využiť chybu v jednom zo smart kontraktov a ukradol tretinu všetkých prostriedkov (cca 50 miliónov USD). A tu došlo k rozdeleniu celej komunity na dva tábory, kedy jedna časť striktne odmietala zmeniť blockchain a históriu transakcií, zatiaľ čo tá druhá chcela vykonať blockchain rollback a vrátiť prostriedky majiteľom.

Tip redakcie: Top 10 kryptomien podľa GitHub a Darpal ratingu

Takže sa vlastne jedná o menu, kde účel vytvorenia nebol spojený so žiadnym technologickým vylepšením. Tým sa výrazne odlišuje od digitálnych mien typu Litecon, Bitcoin Cash apod..

  • Aktuálna cena ETC: 15.59 USD (v dobe písania tohto článku)
  • Aktuálna trhová kapitalizácia: 1.59 miliardy USD
  • Maximálny počet ETC: Na rozdiel od kryptomeny Ethereum, kde maximálne množstvo nie je obmedzené, je maximálny počet ETC stanovený na 230 miliónov v roku 2017.
  • Technológia: Ako som už v úvode naznačil, technológia Ethereum Classic je extrémne podobná technológii Ethereum. V porovnaní s Bitcoinom je ETC viac než len digitálna mena, poskytuje platformu vývojárom, ktorí chcú vytvárať smart kontrakty a decentralizované aplikácie.
  • Rýchlosť transakcií: Rovnako ako Ethereum i Ethereum Classic vie spracovávať transakcie za niekoľko sekúnd.
  • Popularita: Ethereum Classic je o niečo menej populárne než Bitcoin a Ethereum. V januári 2017 dosahovala jeho hodnota  1,5 doláru. O rok neskôr, teda v januári 2018 sa už predával za približne 43 dolárov. Vskutku podarený nárast!

A ani v tomto prípade nemôže chýbať zaujímavý graf, kde možno vyčítať, že ETC má síce dobre našliapnuté, ale na tú úplnú špičku zatiaľ ešte stráca.

graf ETC

NEO

Digitálna mena pôvodne pomenovaná AntShares bola stvorená v Číne už v roku 2014. Často býva označovaná ako “čínske Ethereum”, pretože rovnako ako Ethereum je aj NEO platformou pre vývoj decentralizovaných aplikácií. Od svojho uvedenia na trh dosiahla táto mena obrovský pokrok a možno ju považovať za jedného z naozaj vážnych konkurentov Bitcoinu.

  • Aktuálna cena NEO: 54.5 USD (v dobe písania tohto článku)
  • Aktuálna trhová kapitalizácia: 3.54 miliardy USD
  • Maximálny počet NEO: Maximálne množstvo je obmedzené na 100 miliónov.
  • Technológia: Rovnako ako to je v prípade ETH či EOS, je NEO omnoho viac než “obyčajná” digitálna mena. Poskytuje tiež platformu pre vývoj smart kontraktov a DApps. NEO používa jedinečný blockchain algoritmus a sám Da Hongfei, generálny riaditeľ, sa nechal počuť, že “jeho technológia vykazuje lepšie vlastnosti, ako je vysoká istota, škálovateľnosť a lepšia kompatibilita medzi aplikáciami.”
  • Rýchlosť transakcií: V porovnaní s transakciami Bitcoinu, ktorý zvláda 7 – 10 transakcií za sekundu, dokáže NEO spracovať približne 10 000 transakcií za rovnaký čas.
  • Popularita: NEO je najväčšou čínskou digitálnou menou a jednou z najpopulárnejších kryptomien všeobecne. V minulosti si počínala mimoriadne úspešne, čo dokazuje fakt, že v januári 2017 bola jeho hodnota 0,16 dolára a o rok neskôr, v januári 2018, už 162 dolárov.

NEO v roku 2017 predviedlo vskutku mimoriadnu jazdu, ako ukazuje nasledujúci graf. NEO je proste skvelý projekt a fantastická alternatíva k Bitcoinu. Schválne, kto z vás si tipne, koľko bude jeho hodnota v januári 2019?

graf NEO

Mohlo by vás zaujímať: Čína využije blockchain na monitorovanie osôb

Záver:

Predstavenie ďalších dvoch záujemcov na post Bitcoinu, ako kráľa kryptomien, je za nami a určite sa oplatí sledovať, ako sa im tento cieľ bude dariť napĺňať. V budúcom, poslednom dieli (na ktorý vás týmto srdečne pozývam) sa budeme venovať menám Cardano (ADA) a Binance Coin (BNB).

Naše najnovšie video:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Radek D.

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.