Spoločnosť Apple dnes po necelom roku čakania zverejnila detaily o svojom novom procesore. Už dvanásť rokov si navrhuje vlastné čipy do telefónov a tabletov, no dosiaľ sa žiaden z nich neobjavil v notebooku či počítači. Teda, ak nepočítame Mac Mini určený pre developerov.

Nový kremík od Applu je podľa očakávania špičkový. Procesor M1 určený pre notebooky a desktopové počítače ponúka vyšší výkon než čokoľvek, čo zvláda AMD či Intel a vďaka nízkej spotrebe energie šetrí batériu.

A šetrí ju poriadne! Nové MacBooky zvládnu aj 20 hodín na jedno nabitie! Apple dnes predstavil tri zariadenia s M1 procesorom. Postupne však plánuje presunúť celú svoju líniu Macov na vlastný kremík.

O obrovských výhodách a nemenej veľkých problémoch nového M1 si môžete prečítať v našom článku. Rozhodne to odporúčame, inak asi nepochopíte, ako je možné, že nové Macy od Applu prichádzajú s tak veľkým výkonnostným skokom.

Apple práve rozbil Intel a AMD, predstavil vlastný M1 procesor pre počítače

Hint: benchmarky ukazujú, že Apple má najsilnejšie jadro na svete!

Tri nové Macy s Apple M1 čipom

Apple dnes predstavil tri nové počítače a všetky tri majú niečo do seba. Dva z nich sú najpredávanejšie MacBooky a okrem toho aj Mac Mini.

MacBook Air

MacBook Air

M1 čip nájdete aj v najlacnejších notebookoch od Applu. Jeho nízka spotreba energie Applu dovolila predstaviť prvý naozaj výkonný MacBook bez ventilátora. Je teda dokonale tichý.

Samozrejmosťou je krásny 13,3-palcový QHD (2560 x 1600 px) displej a všetkými vymoženosťami predchádzajúcich “Airov.” Na prvý pohľad sa nič nezmenilo, jediným veľkým vylepšením je práve M1 čip.

MacBook Air infografikaApple tvrdí, že sa môžeme tešiť na 3,5x rýchlejší procesor a 5x vyšší grafický výkon. Zaujme aj 2x rýchlejšie SSD a 9x rýchlejšie strojové učenie, i ke´d si nie sme istí, ako presne sa to posledné prejaví v reálnom živote.

Asi najdôležitejšie je však zlepšenie výdrže batérie. Až 18 hodín na jedno nabitie! To by s procesorom od Intelu nebolo možné.

Predobjednať si MacBook Air môžete už dnes a Apple ho doručí o týždeň, teda 17.11.2020. Ceny nie sú vyššie, ako pri predchádzajúcich modeloch.

  • (Apple M1, 8GB RAM, 256 GB SSD, 8-Core CPU, 7-Core GPU) 1129 eur
  • (Apple M1, 8GB RAM, 512 GB SSD, 8-Core CPU, 8-Core GPU) 1399 eur

Môže vás zaujímať: Stal sa z AMD líder trhu? Ryzen 5000 Zen 3 procesory zničili Intel

MacBook Pro 13″

Nový kremík od Applu sa dostal aj do 13-palcového MacBooku Pro. Ide o výkonnejšiu verziu s ventilátorom, ktorý zabezpečí chladenie M1 čipu a tým pádom aj vyšší výkon. Apple hlási 2,8x rýchlejšie CPU a 5x rýchlejšie GPU. Výdrž batérie by sa mala pohybovať okolo 20 hodín. Krása.

MacBook Pro 13 infografika

Tu sa však už začína prejavovať jedna z nevýhod M1 čipu. Iba 8GB unifikovanej pamäte RAM, ktorú CPU jadrá zdieľajú s GPU. Pre porovnanie, do MacBookov od Intelu môžete dať aj 32 GB pamäte RAM, čo umožní napríklad editovanie zložitejších a dlhších videí vo vyššom rozlíšení bez sekania. I keď, podľa Applu to vynahradí 2x rýchlejšie SSD a celkovo väčšia rýchlosť procesora. V budúcnosti však môže byť iba 8GB unifikovanej pamäte RAM problém.

Dostupnosť tohto MacBooku je rovnaká. Zn. predobjednať si ho môžete už teraz, domov vám príde cca o týždeň. Ani tu Apple nezvýšil ceny:

  • (Apple M1, 8GB RAM, 256 GB SSD, 8-Core CPU, 8-Core GPU) 1499 eur
  • (Apple M1, 8GB RAM, 512 GB SSD, 8-Core CPU, 8-Core GPU) 1679 eur

Mac Mini

Ak máte záujem skôr o desktopový počítač, Apple ponúka nový Mac Mini s M1 čipom, ktorý a rovnaké výhody, ako oba MacBooky, až na výdrž batérie. Tá je, samozrejme, irelevantná. Spotrebuje však podstatne menej elektrickej energie!

Mac Mini infografikaAj nový Mac Mini si môžete predobjednať už dnes. Príde vám cca o sedem dní.

  • (Apple M1, 8GB RAM, 256 GB SSD, 8-Core CPU, 8-Core GPU) 799 eur
  • (Apple M1, 8GB RAM, 512 GB SSD, 8-Core CPU, 8-Core GPU) 1029 eur

Môže vás zaujímať: AMD dominuje Nvidiu! RDNA2 GPU architektúra je obrovský skok vpred

Záver – skvelý začiatok ale sme zvedaví, čo príde v nasledujúcich mesiacoch

Nová línia macov s M1 procesormi je zatiaľ veľmi obmedzená a už teraz je jasné, že ide o najhorší desktopový procesor od Applu, aký uvidíme. Podporuje iba 2 Thunderbolt porty, 8 GB RAM a Apple zatiaľ neponúka ani možnosť zväčšenia úložného priestoru nad pol terabajtu.

Pre väčšinu ľudí to samozrejme stačí, no náročnejší užívatelia určite nie sú spokojní. Tešíme sa na iMacy a 15 a 17-palcové MacBooky Pro s kremíkom od Applu. Apple možno o pár mesiacov predstaví M1X Bionic čip s ôsmimi vysokovýkonnými jadrami a 16 GPU jadrami, 16-64 GB unifikovanej pamäte a ďalšími vychytávkami, ktorý bude montovať do drahších zariadení.

Neostáva nám nič iné, než si počkať. Tak ako tak, zatiaľ to vyzerá absolútne úžasne a Apple vyhral. Tieto Macy určite pritiahnu mnoho ľudí s notebookmi s Windowsom.

Máte chuť kúpiť si počítač s novým M1 procesorom?

View Results

Loading ... Loading ...

Veľké veci však robí aj Intel, ktorý po piatich rokoch príde s procesormi Rocket Lake s úplne novou mikroarchitektúrou!

Intel Rocket Lake procesory zahanbia aj Ryzen 5000! Tu je všetko, čo vieme

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance