Anonymita držiteľov kryptomien v EÚ v ohrození

Novinky Anonymita držiteľov kryptomien v EÚ v ohrození.
Anonymita držiteľov kryptomien v EÚ v ohrození. Zdroj: shutterstock.com/ozrimoz
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Už sme párkrát načrtli, že rok 2018 bude vo svete digitálnych mien v znamení regulácií. Európska Unia sa doposiaľ k reguláciám stavala skôr neutrálne. Avšak minulý štvrtok Európsky parlament odhlasoval prísnejšie regulácie pre kryptoburzy a iné platformy na obchodovanie s kryptomenami. 

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

Smernice proti praniu špinavých peňazí

Štvrtkové hlasovanie Európskeho parlamentu sa týkalo primárne boja proti nelegálnym činnostiam ako sú napríklad daňové úniky či pranie peňazí. Súčasťou aktualizovaného nariadenia, teda konkrétne piateho dodatku smernice proti praniu peňazí, ako udáva EU, sú však i prísnejšie pravidlá pre kryptomeny, ktoré „útočia” predovšetkým na anonymitu ich užívateľov. Konkrétne sa týkajú predovšetkým kryptobúrz a majú za cieľ bojovať s „rizikami spojenými s digitálnymi menami”, ako stojí v dokumente. Regulačné nariadenie bolo odhlasované drvivou väčšinou 574 hlasov za a iba 13 proti. Do platnosti vstúpi do troch dní od publikácie, na čo majú členské štáty rok a pol na začlenenie týchto nových pravidiel do zákona.

Anonymita kryptomien: Neprídeme o ňu časom úplne?

Tŕňom v oku EU je predovšetkým decentralizácia a s ňou spojená anonymita kryptomien. Podľa Európskeho parlamentu predstavujú riziko a otvárajú dvere nelegálnym praktikám. V praxi tento pozmeňovací návrh znamená, že platformy poskytujúce výmenu kryptoaktív, teda burzy s kryptomenami, budú nútené zaviesť v rámci kontroly klientov overovanie totožnosti. V budúcnosti budú musieť tieto platformy ponúkať regulované služby a od svojich klientov budú nútení vyžadovať registráciu na základe dokladu o totožnosti.

Anonymita za anonymitu?

Poslanci sa takisto zamerali na anonymitu pri predplatených či virtuálnych platebných kartách, ktorých poskytovatelia budú musieť vyžadovať overenie totožnosti už pri čiastkach od 150 EUR, oproti súčasným 250 EUR. A to nie je všetko. Vydávatelia týchto kariet budú musieť dodržiavať prísnejšie kritériá pri posudzovaní žiadostí o vydanie karty do krajiny, ktorá nie je súčasťou EÚ. A vzhľadom na to, že všetky tieto opatrenia sú namerené predovšetkým proti podvodom a praniu peňazí, ponúka EÚ ochranu všetkým, ktorí na tieto nelegálne činnosti upozornia. A v rámci ochrany im ponúka taktiež anonymitu. Alebo ak chcete bojovať s anonymitou, ponúknite anonymitu.

Trestná činnosť sa vôbec nemení. Kriminálnici majú teraz možnosť využívať rozsiahlu anonymitu na pranie nelegálne získaných peňazí, alebo na financovanie terorizmu. Takýto legislatívny krok nám pomôže s týmito neduhmi bojovať a chrániť ako našich obyvateľov, tak finančný sektor. Súčasťou je taktiež väčšia transparentnosť a prístup k informáciám o spoločnostiach a prísnejšie pravidlá pre digitálne meny a anonymné predplatené platobné karty,” prehlásil europoslanec Arturs Krišjānis Kariņš.

Jeho kolegyňa, Judith Sargentini, dodala k vyjadreniu Karinša, že EU prichádza každoročne vďaka nelegálnym činnostiam ako je pranie peňazí, financovanie terorizmu a úniky na daniach, o miliardy EUR. Pravidlá, ktoré nastolí pozmenená smernica, budú podľa Sargentini veľkým prínosom taktiež pre rozvojové krajiny, ktoré bojujú s nezákonným odlivom peňazí, ktoré im potom chýbajú.

Kryptomeny nie, blockchain áno?

Nie vždy je však Európska únia voči kryptomenám natoľko prísna. Sám Mario Draghi, šéf ECB, prehlásil v minulosti na tému regulácie kryptomien, že nejde o prioritu a že kryptomeny pre ekonomiku EU nepredstavujú riziko. V minulosti boli napríklad z iniciatívy EU vedené rozhovory na tému Bitcoin a blockchain, pričom podpora blockchainu, zdá sa, nezaostáva ani teraz. Pred pár dňami došlo totiž k vzájomnej dohode 22 krajín EÚ o spolupráci a podpore vývoja blockchainu a blockchainových aplikácií. Iniciatíva si kladie za cieľ lepšiu integráciu blockchainu a využitie jeho výhod pri bežných každodenných činnostiach. To je celkom určite dobrý krok. Škoda ale, že kryptomeny nie sú súčasťou tejto dohody.

 

Záver

Bojovať proti nelegálnym praktikám, ktoré okrádajú štát o milióny až miliardy, je celkom určite správne. Taktiež presadzovanie regulácií kryptomien, ktoré môžu viesť ku stabilizácii trhu, sú zaručene dobrým krokom. Otázkou však je, či nebude proti kryptomenám v budúcnosti postupované ešte tvrdšie. Obmedzenie jedného zo základných kameňov tejto technológie môže byť v rámci medzí prijateľné, ak ide o krok, ktorý má slúžiť na ochranu samotných klientov. Avšak musíme dúfať, že tento prístup nebude časom stupňovaný k horšiemu.

Nenechajte si ujsť naše krypto-spravodajstvo a prihláste sa na odber notifikácií. Inštrukcie získate kliknutím na zvonček vľavo dole. Taktiež nás sledujte na našej facebookovej stránke a nenechajte si ujsť najnovšie správy z kryptosveta.

 

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.