ANALÝZA – Zlato v medvedej vlajke, bude pokles pokračovať?

0

Už dlhú dobu som nespracoval žiadnu analýzu na spotový trh zlata, čo dnes napravíme. Ako som každopádne včera spomenul, nová administratíva Joea Bidena plánuje hneď niekoľko fiškálnych stimulov. Trh so zlatom to nesporne dlhodobo ovplyvní a je možné predpokladať, že v kladnom slova zmysle.

Zlatu sa samozrejme už pol roka nejako nedarí vymaniť sa z korekcie, čo už začína byť dosť podozrivé. Osobne som po tom silnom rally kalkuloval s niekoľkomesačným prečistením, ale pol roka je už akosi veľmi dlhá doba. Zaujímavé určite je, že korekcia je síce dlhá, ale nijako nie je agresívna. Kurz žltého kovu je stále celkom blízko historického maxima z augusta 2020.

Aktuálna situácia na 4H TF spotového trhu zlata

Kurz mal ešte začiatkom januára celkom slušne našliapnuté, keď sa podarilo breaknúť cez hornú stranu kanála. V tej chvíli sa naozaj zdalo, že sa skoro polročná korekcia blíži k svojmu koncu. Potom prišiel samozrejme rýchly zvrat v podobe dumpu, čo nebolo až tak prekvapujúce, pretože americký dolár sa začal akurát posilňovať. Trh so zlatom nemal inú možnosť, ako ísť nadol.

Prepad bol na mierky tohto trhu celkom hlboký a bolo jasné, že sa asi len tak nepodarí druhé prerazenie z kanála. Kurz sa v jednej chvíli prepadol až k S/R levelu 1 794 USD/unca, ale veľmi rýchlo prebehlo vytiahnutie up. Neskôr cena pomaličky pokračovala k toľko skloňovanej stene kanála. Ako sa dalo čakať, prebehlo zamietnutie.

Zakreslená krátkodobá rastúca štruktúra má každopádne podobu medvedej vlajky, takže je väčšia šanca na prerazenie spodnej steny útvaru. Býci tým posledným dropom dostali poriadnu lekciu, takže osobne ani veľmi neverím, že by sa na trhu našiel taký potrebný nákupný tlak. V každom prípade je prvou zaujímavou úrovňou až support 1 756 USD/unca.

Ide o silnú cenovú úroveň a okrem toho tu podľa Volume profile začína likvidný cluster. Vlastne by sa tu dalo hrať na double bottom, lebo v tesnej blízkosti uvedenej hranice sa ku koncu novembra podaril silný odraz. Určite je možné kalkulovať s tým, že sa môže obdobný price action opakovať, keď sem kurz zas po druhýkrát klesne.

Indikátory

Z RSI môžeme konštatovať, že sú nakupujúci za posledné dva týždne aktívnejší ako predajcovia. Napriek tomu hodnoty indikátora neprekonali hraničných 70 bodov, takže nie sú práve veľmi silné. Skrátka, typický vývoj krivky RSI, keď je kurz vo vnútri bear flagu.

Záver

Aby sa mohlo zlato posilňovať, je potrebné preraziť z toho kanála, v ktorom sa kurz zdržiava už od začiatku augusta. Pokiaľ na to samozrejme trh nebude mať silu, je prirodzené, že musíme klesnúť na cenovej úrovni, kde bude dostatočne silný dopyt. Preto by bolo asi pre trh lepšie, keď pôjde krátkodobo s cenou nadol. Bez toho sa asi technicky nikam nepohneme.

Mohlo by vás zaujímať:

Bidenov fiškálny stimulačný balíček – Sú doňho naozaj vkladané veľké nádeje?

Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporučenie na nákup či predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!!

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre