Bidenov fiškálny stimulačný balíček – Sú doňho naozaj vkladané veľké nádeje?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Podľa amerických zdrojov sa zdá, že podstatná časť americkej verejnosti naozaj vkladá veľké nádeje do fiškálneho stimulačného balíčka, s ktorým počíta program nového prezidenta Spojených štátov americkýchBalíček počíta s objemom približne 1,9 bilióna dolárov, ale v priebehu času je dosť pravdepodobné, že sa výsledná čiastka vyšplhá oveľa vyššie.

A to nie je všetko, Joe Biden má v priebehu februára avizovať hneď ďalší fiškálny balíček, ale o akej čiastke bude reč, sa zatiaľ nevie. Odhaduje sa však, že tiež pôjde  približne o dva bilióny dolárov. Biden pred voľbami sľuboval veľmi nákladné programy, ktoré sa musia z niečoho zaplatiť. Preto je možné očakávať, že nasledujúce štyri roky budú pršať peniaze z oblohy.

Fiškálna politika a inflácia

Dlhodobá inflácia.

Veľmi sa o tom nerozpráva, ale dovolil by som si tvrdiť, že druhotným cieľom fiškálnych stimulov je aj snaha nakopnúť inflačný tlak. Ako často opakujem, vytlačené peniaze v rámci kvantitatívneho uvoľňovania vôbec nejdú reálne do obehu. Respektíve sa prejavia len formou inflácie aktív, ale cenová hladina meraná cez spotrebný kôš zostane nedotknutá.

Pokiaľ by Federálna rezervná banka pumpovala všetky vytlačené peniaze priamo do ekonomiky, už dávno by v USA bola hyperinflácia ako za Weimarskej republiky. Prečo je ale inflácia potrebná? Americké hospodárstvo je závislé na tom, že sa viac požičiava ako spláca. Inflácia dlhy spláca, takže bez nej nemôže americká ekonomika vôbec fungovať.

Deflácia je ešte horšia, pretože kvôli nej by vlastne všetky dlhy naopak stúpali na hodnote. V každom prípade Spojené štáty infláciu zúfalo potrebujú, o čom vypovedá aj priložený graf. Dlhodobá inflácia neustále klesá a dá sa povedať, že je na historických minimách.

Ako som preto povedal, peniaze z kvantitatívneho uvoľňovania nejdú reálne do obehu. Avšak program Joea Bidena kalkuluje s priamymi transfermi a investíciami. Ľudovo povedané, idú tieto peniaze už reálne do obehu, čo sa viac-menej musí na inflácii prejaviť.

Nezamestnanosť v USA.

Oproti marcovým maximám sa nezamestnanosť síce znížila o viac ako 50 %, ale podľa čerstvých dát situácia už asi dva mesiace stagnuje. Aktuálne predstavuje nezamestnanosť v USA cca 7 %, čo je dosť a je to aj hlavným argumentom pre uvedenú finančnú injekciu. Vzhľadom na tie vysoké objemy sa dá predpokladať, že sa im nezamestnanosť naozaj podarí o pár p.b. znížiť.

Záver

Do budúcna je nesporne veľmi dôležité sledovať, čo nová administratíva chystá. Vlastne je to teraz možno o niečo dôležitejšie, ako sledovať politiku Federálnej rezervnej banky. Fed totiž nejakú dobu svoji politiku asi veľmi nezmení, ale od demokratov je asi možné očakávať veľa nových prekvapení, ktoré budú mať bez debát markantný vplyv na ďalšie smerovanie trhov.

Mohlo by vás zaujímať:

ANALÝZA-Druhý selling climax na Bitcoine, obráti všetko ešte pullback up?

Táto analýza je len orientačná a neslúži ako odporučenie na nákup či predaj. Situácia na trhu sa kedykoľvek môže zmeniť. Špekulatívne obchody na kapitálových trhoch sú veľmi rizikové!!